W głogowskim szpitalu powiatowym uruchomiono oddział udarowy. Wprowadzona metoda leczenia czterokrotnie poprawiła szansę na wyjście z udaru bez większego szwanku.

Nikt nie spodziewa się udaru. Jednak, gdy do niego dojdzie jak najszybciej należy dotrzeć do lekarza. Im szybciej, tym lepiej. Jest większa szansa na wyjście z udaru i przeżycie. Najlepiej jest dotrze na oddział udarowy, ponieważ w takich miejscach stosowane są najnowocześniejsze metody leczenia. W głogowskim szpitalu funkcjonuje oddział udarowy. Na świadczenie usług podpisana została umowa z NFZ.

– Koncentrujemy się na leczeniu ostrych stanów, szczególnie udarów mózgu. Pacjentom gwarantujemy pomoc, na coraz lepszym, europejskim poziomie – mówi dr. nauk medycznych Dariusz Kotlęga specjalista neurolog.- W związku z tym, iż utworzony został oddział udarowy, to możemy stosować leczenie, które w największym stopniu pozwala na zmniejszenie niesprawności po udarze mózgu i poprawia przeżycie. Jednak w ciągu 4,5 godziny od wystąpienia objawów udaru pacjent musi otrzymać lek, dlatego też nie należy zwlekać z przyjazdem do lekarza. Zanim pacjentowi podany zostanie lek musimy przeprowadzić diagnostykę, która wymaga czasu.

Jak zapewnia dr. Dariusz Kotlęga Ordynator Oddziału Neurologicznego i Leczenia Udarów Mózgu takie leczenie wprowadzone w odpowiednim czasie zwiększa czterokrotnie szanse na wyjście z udaru bez większego szwanku. W Głogowie na oddziale pracują doświadczeni specjaliści, jeden z lekarzy został pozyskany z Nowej Soli, są wykwalifikowane pielęgniarki i rehabilitanci.

-Na oddziale udarowym pacjenci mają poszerzoną diagnostykę. Dzięki temu każdemu pacjentowi wykonujemy więcej badań niż to było wcześniej, zanim powstał oddział udarowy. Wpływa to na poprawę skuteczności leczenia – mówi ordynator. –Takie obwarowania, odnośnie poszerzonej diagnostyki, postawił NFZ.

Jak zapewniają lekarz i zarząd szpitala na oddział udarowy trafiają pacjenci w bardzo złym stanie zdrowia, szczególnie po udarach. Oddział udarowy nie pełni roli paradni neurologicznej. Lekarze apelują o zapoznanie się z Kartą Pacjenta. W niej zawarte są wszystkie niezbędne informacje dot. korzystania z opieki lekarskiej w szpitalu, poradniach, SOR i nocnej i świątecznej opieki medycznej.