Opieka medyczna nad ciężarnymi coraz lepsza. Nowe leki refundowane dla kobiet spodziewających się dziecka. Zwolnienia lekarskie pełnopłatne. Dłużnicy alimentacyjni nie mogą spać spokojnie.

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 roku życia to nie jedyny przywilej dla kobiet. Coraz więcej przywilejów mają kobiety ciężarne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mają mieć zapewnioną lepszą opiekę medyczną, na listę leków refundowanych zostały wpisane leki dla ciężarnych. Tegoroczne zmiany dla ciężarnych dotyczą między innymi wyboru lekarza i systemu nagradzania dobrych szpitali położniczych.

– NFZ wdrożył program wprowadzający organizację opieki medycznej nad kobietami w ciąży – mówi Wojciech Zubowski, Poseł na Sejm RP. – Nie są to jedyne działania na rzecz kobiet. Ministerstwa sprawiedliwości i rodziny przygotowują nowelizację kodeksu karnego w zakresie walki z przemocą wobec kobiet. Nowe przepisy mają zaostrzyć karę za przestępstwa na tyle seksualnym, zwiększyć ochronę zgwałconych kobiet.

Rząd przygotował także zmiany w zakresie egzekwowania należności alimentacyjnych. W tym roku  znowelizowano przepisy dot. kodeksu karnego. Zaniedbywanie dzieci, obwarowane jest wysoką karą. Rodzic może trafić do więzienia za nierealizowanie swojego obowiązku.

– Ten temat często poruszany był przez różne środowiska – mówi Poseł na Sejm RP. – Kolejne zmiany są po to, by zwiększyć skuteczności egzekwowania należności alimentacyjnych.

– Mąż nie płaci alimentów, chociaż  ma zasądzone przez sąd. Unika odpowiedzialności za swoje dzieci. Wyjechał do pracy za granicę i od kilku miesięcy nie mam z nim kontaktu – mówi Agata, mama dwójki dzieci- Żyję dzięki rodzinie.

Wsparciem dla wielu rodzin są środki w ramach programu 500+. W okresie przyjmowania wniosków w MOPS było mnóstwo ludzi. Nie wszyscy jednak kwalifikowali się do tego, aby skorzystać ze środków w ramach programu. Pracownicy skrupulatnie sprawdzali wnioski i korygowali.

– Program 500+ działa na rzecz rodziny. Jest to nieocenione wsparcie najczęściej dla kobiet samotnie wychowujących dzieci. Dużo już zostało zrobione, ale jest jeszcze sporo do zrobienia – mówi Wojciech Zubowski.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here