200 tysięcy na dalsze badania mieszkańców na zawartość arsenu w organizmie. W walce z zanieczyszczeniem powietrza w Głogowie niezbędna jest stała współpraca z okolicznymi samorządami.

Radni KWW Jana Zubowskiego chcą przeznaczenia 200 tys. zł na dalsze badania mieszkańców. Taką propozycję zmian w projekcie budżetu na 2018 r. w imieniu KWW Jana Zubowskiego przedstawił Norbert Penza, Przewodniczący Komisji Ekologii, Zdrowia, Sportu i Turystyki w Radzie Miasta Głogowa. 

 –Od początku kadencji zagrożenie związane z arsenem jest jednym z najważniejszych problemów poruszanych przez Komisję Ekologii, Zdrowia, Sportu i Turystyki. Ratusz deklaruje, że będzie pomagał mieszkańcom, u których wykryto podwyższoną zawartość tego szkodliwego pierwiastka. Co jednak z tymi mieszkańcami, którzy badaniom się nie poddali – mówi Norbert Penza, Przewodniczący Komisji Ekologii, Zdrowia, Sportu i Turystyki w Radzie Miasta Głogowa.- Nie można ich pozostawić samym sobie. Konieczne są kolejne, szeroko zakrojone badania. Niezbędne jest zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci i młodzież. Oprócz deklaracji potrzebne są konkretne działania. Dlatego uważamy, że należy przeznaczyć kolejne pieniądze na walkę z tym problemem, który niesie za sobą zagrożenia dla życia i zdrowia – dodaje Norbert Penza.

Przewodniczący komisji przypomina, że na badania radni miejscy zabezpieczyli pieniądze już w roku 2016. Radni z komisji ekologii, powołując się na opinie naukowców, podkreślają, że najlepszym sposobem na stwierdzenie długotrwałego oddziaływania arsenu na organizm człowieka jest badanie tzw. tkanek twardych czyli włosów i paznokci.

-To w nich szkodliwy pierwiastek odkłada się na dłużej. W moczu stwierdzić można jedynie krótkotrwałe narażenie na arsen. Zawartość arsenu w moczu szybko się zmienia wraz ze zmianą jego zawartości w otoczeniu – tłumaczy Penza.

Według przewodniczącego komisji ekologii kolejnym elementem niezbędnym w walce z zanieczyszczeniem powietrza w Głogowie jest stała współpraca z okolicznymi samorządami.

– Jej zorganizowanie to zadanie Ratusza. Jak wnioskował przewodniczący rady miasta Andrzej Koliński na spotkaniu powiatowej komisji obszarów wiejskich na początek należy powołać niewielki zespół roboczy składający się m.in. z przedstawicieli samorządów – podkreśla Norbert Penza.