Od kilku miesięcy trwa procedura związana z wygaszaniem mandatu radnego Zbigniewa Rybki. Radni na listopadowej sesji nie podjęli uchwały. Wojewoda wydał zarządzenie zastępcze.

11 grudnia Wojewoda Dolnośląski wydał zarządzenie zastępcze stwierdzając wygaśnięcie mandatu radnego Rady Powiatu Głogowskiego Zbigniewa Rybki. Kilka miesięcy temu wojewoda na wniosek radnych prawicy wezwał Radę Powiatu Głogowskiego do wszczęcia postępowania wyjaśniającego dot. naruszenia przez radnego Zbigniewa Rybkę przepisów art. 25b ustawy o samorządzie powiatowym. Postępowanie to miało wyjaśnić, czy radny Zbigniew Rybka, jako Prezes Zarządu GPK-SUEZ zawarł w dniu 21 marca 2017 roku umowę z Zarządem Powiatu Głogowskiego dot. bieżącego utrzymania dróg powiatowych zamiejskich?  Zgodnie z art. 25b. ustawy o samorządzie powiatowym „  Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia powiatu, w którym radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w sprawowaniu takiej działalności.”

Przez kilka tygodni radni analizowali przepisy prawne i starali się ustalić, czy Zbigniew Rybka w czasie podpisania umowy był prezesem spółki. Na listopadowej sesji podczas rozpatrywania tej sprawy nie została podjęta uchwała dot. wygaśnięcia mandatu Zbigniewa Rybki. Radni uznali, że podstawy prawne są niewystarczające a przepisy niejednoznaczne. Wojewoda w zarządzeniu zastępczym z 11 grudnia stwierdzając wygaśnięcie mandatu napisał: „… Ustawodawca w art. 25a ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym postanowił, że radni nie mogą podejmować dodatkowych zajęć ani otrzymywać darowizn mogących podważyć zaufanie wyborców do wykonywania mandatu zgodnie z rotą ślubowania, co następnie ugruntował zakazem prowadzenia działalności gospodarczej (na własny rachunek lub z innymi osobami) z wykorzystaniem mienia powiatu, usankcjonowanym wygaśnięciem mandatu. Z powyższego wynika, że wszelka aktywność gospodarcza podejmowana przez osoby pełniące funkcje publiczne musi pozostać w zgodzie z obowiązującym prawem. Dotyczy to również radnego, pochodzącego z wyborów powszechnych przedstawiciela lokalnej wspólnoty, ją reprezentującego i stanowiącego lokalne prawo. …. Ubieganie się o mandat radnego jest wyrazem swobodnej woli każdego obywatela. Podejmując decyzję i uczestnictwie w życiu publicznym, obywatel  taki musi mieć świadomość wiążących się z tym ograniczeń i mieć na uwadze, że pełnienie funkcji publicznej (radnego) to nie tylko pewne uprawnienia w postaci bezpośredniego wpływu na kluczowe decyzje gminy, ale i zobowiązania….”

Zbigniew Rybka, na listopadowej sesji Rady Powiatu Głogowskiego zapowiedział, że się odwoła, jeżeli wojewoda podejmie decyzję o wygaszeniu mandatu.