Mieszkańcy dwóch miejscowości w Gminie Żukowice pod koniec kwietnia będą wypowiadać się w sprawie nowej inwestycji KGHM nieopodal ich domów. KGHM uruchomiło infolinię i oczekuje na propozycje współpracy.

Problem zanieczyszczenia powietrza w Głogowie i okolicy oraz gleby w Powiecie Głogowskim był dyskutowany już wielokrotnie przez radnych, włodarzy miasta i powiatu. Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Radosław Pobol temat ten poruszył na jednym z posiedzeń Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Badania wykonane na zlecenie władz miasta wykazały, że u wielu głogowian poziom arsenu w organizmie przekracza dopuszczalne normy. Badań takich nie przeprowadzono w gminach powiatu. Mieszkańcy Słone i Kamiona uważają, że oni i sąsiedzi z innych rejonów Powiatu Głogowskiego narażeni są na szkodliwe działanie KGHM. Dlatego też inwestycja, którą zamierza wybudować KGHM nieopodal ich domów budzi obawy. 22 kwietnia podczas konsultacji społecznej mieszkańcy tych dwóch miejscowości będą musieli odpowiedzieć na jedno pytanie: czy chcą aby nieopodal ich domów powstała kolejna inwestycja KGHM.?

-W m. Słone i Kamiona odbyły się już spotkania z przedstawicielami KGHM. Niestety ich propozycje nas nie zadowoliły. Uważamy, że KGHM musi się rozwijać. Jest to miejsce pracy wielu mieszkańców miasta i powiatu. Jednak nie możemy przyglądać się biernie jak spółka zatruwa środowisko, swoim działaniem zagraża naszemu zdrowi i życiu. KGHM powinno swoje działania skierować na zapobieganie i eliminowanie skutków niekorzystnego działania produkcji na środowisko i na nasze zdrowie – mówi Jarosław Klus Prezes Stowarzyszenia ProNatura. – Nie wystarczy zaproponowanie nam odpowiedniej diety. Dzieci w żłobkach i przedszkolach a także dla nas dorosłych powinno się zapewnić zdrową żywność z innych regionów Polski. I tutaj widzimy pole do działania KGHM. Wszystkich mieszkańców miasta i powiatu należy poddać badaniom i w porozumieniu z lekarzami zaproponować profilaktykę i leczenie. Nie za rok, czy dwa, ale jak najszybciej. Jak na razie nie doszło do konstruktywnych rozmów z KGHM, które spełnią oczekiwania mieszkańców. Jesteśmy otwarci na propozycje, ale konkretne i wpływające na poprawę środowiska, a tym samym naszego życia i zdrowia.

Paweł Chruszcz radny miejski wyniki badań gleby i środowiska miasta i powiatu głogowskiego przedstawił lekarzowi z warszawskiej kliniki. Po krótkiej analizie lekarz powiedział, iż w takich warunkach środowiskowych, przy takim skażeniu arsenem mieszkańcy regionu narażeni są między innymi na schorzenie nerek.

Przed konsultacjami społecznymi w celu poprawy komunikacji z mieszkańcami Gminy Żukowice KGHM uruchomił infolinię. Do 22 kwietnia pracownicy spółki czekają na telefony w sprawie propozycji współpracy. Jarosław Klus Prezes Stowarzyszenia ProNatura uważa, że prawdopodobnie nie dojdzie do zapowiedzianej konsultacji społecznej ponieważ złożone zostało pismo do UG w Żukowicach. Podano powody, dla których konsultacje nie mogą się odbyć w wyznaczonym terminie. Ustaliliśmy, że pismo podpisane przez kilkudziesięciu mieszkańców wpłynęło do UG Żukowice i skierowane zostało do Przewodniczącej Rady Gminy Żukowice.

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Ja jako mieszkanka miejscowości Słone uwzględniam tylko wykup i zwrot nakładów na budowę domu.
    Budując się tutaj uwzględniałam niedogodności związane z Kompaszem i hutą , gdyż one są również w Głogowie. Dochodzi po cichu przegłosowane składowisko niebezpiecznych odpadów hutniczych Nie wyobrażam sobie mieć w sąsiedztwie 1,1 km szybu a oprócz tego planowanej obwodnicy. Dlaczego wszystkie inwestycje degradujące nas mieszkańców i nasz dorobek życia zwalane są na jedną miejscowość? Brak konkretnych spotkań w tej sprawie , brak przepływu informacji. Przykre jest ,że to my mieszkańcy mamy wydzwaniać tuż przed konsultacjami do KGHM -u ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here