Przestępcy działający metodą “na wnuczka” wciąż oszukują. Ich ofiary to głównie starsze osoby. W ostatnim czasie ofiarą oszustów padła 72 – letnia mieszkanka Głogowa, która przekazała przestępcom kwotę 51 000 złotych.

Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się finansową porażką.

– Apelujemy, aby nie przekazywać żądnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny, prosząc o przelew lub przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące – mówi podinsp. Bogdan Kaleta oficer prasowy KPP w Głogowie. – Po odebraniu telefonu bezwzględnie należy potwierdzić, czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy. Najłatwiej sprawdzimy to dzwoniąc bezpośrednio na znany nam tylko numer, do osoby od której rzekomo odebraliśmy telefon lub jej najbliższej rodziny. Pamiętajmy, aby nie udzielać żadnych informacji. Nigdy nie podajemy swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here