Oddział ratunkowy nie zastępuje POZ  ani nocnej i świątecznej opieki medycznej. Na SOR nie powinni trafiać pacjenci z grypą. Przepisy wyraźnie regulują, kto i gdzie powinien trafić w przypadku choroby.

Szpitalny Oddział Ratunkowy podczas weekend pęka w szwach. Przychodzą pacjenci w różnych stanach zdrowia. Nie każdy z nich powinien tu trafić. Większość pacjentów powinna zasięgnąć porady u swojego lekarza rodzinnego lub u lekarza pełniącego dyżur w tzw. nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy SOR w Głogowie przyjął niespełna 20. 500 osób, z czego tylko 25% powinno tam trafić. Ten niewielki ułamek ¼ wszystkich przyjętych, stanowią pacjenci z ciężkimi dolegliwościami, którzy po wnikliwej oceni zostali hospitalizowani i poddani dalszemu monitorowaniu na szpitalnych oddziałach.

-Połowę, stanowią pacjenci, którzy nie dostali się do swojego lekarza rejonowego, albo po południu przypomniało się im, że skończyły się leki. Na SOR przyszli po receptę – mówi lekarz Marek Waligóra, specjalista chirurg, kierownik głogowskiego SOR.

Na oddział ratunkowy zgłaszają się też pacjenci z kilkudniowymi urazami. Przyszli zrobić tomograf komputerowy lub po zwolnienie lekarskie. Przez kilka dni unikali wizyty u swojego lekarza rodzinnego lub specjaliści, przyszli natomiast na SOR. Ciekawym zjawiskiem jest wymuszanie badań. Ta sytuacja obserwowana jest już od dłuższego czasu. Pacjenci przychodzą na SOR i starają się wymusić badania laboratoryjne, których nie mogą uzyskać od lekarza rodzinnego.

-Jest to przykre z uwagi na pacjenta. Ta niedoskonałość systemu stawia go w niekomfortowej sytuacji – mówi Edward Schmidt, prezes głogowskiego szpitala. – Jednak SOR nie jest do tego celu. Jak już wspomniałem na oddział ratunkowy powinny trafiać ciężkie przypadki. Pozostałe do POZ lub na nocną i świąteczną pomoc wieczorową.

Prezes szpitala zachęca pacjentów, do zapoznania się z informatorem, który został opracowany na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i obowiązujących przepisów prawa. Zgodnie z nim na SOR powinni trafiać pacjenci między innymi z: utratą przytomności, zaburzeniami świadomości, drgawkami, nagłym ostrym bólem w klatce piersiowej zaburzeniami rytmu serca, nasileniem duszności, nagłym ostrym bólem brzucha, uporczywymi wymiotami zwłaszcza z domieszką krwi, gwałtownie postępującym porodem, rozległymi oparzeniami, udarem cieplnym, wyziębieniem organizmu, agresją spowodowaną choroba psychiczną, rozległymi ranami będącymi efektem urazu.