Nieuzasadnione blokowaniu numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999 zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 1,5 tys. zł.

W niedzielę 19 listopada 2017 roku, weszły życie nowe przepisy, które mają przeciwdziałać bezkarnemu i nieuzasadnionemu blokowaniu numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999.

– Dzwonienie na numer alarmowy bez potrzeby, z błahego powodu, blokuje linię osobie, która w danej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, często ratującej ludzkie życie – mówi podinsp. Bogdan Kaleta, oficer prasowy KPP w Głogowie.

Nowelizacja uzupełniła przepis Art. 66 tego Kodeksu Wykroczeń, dodając do niego zapis przewidujący, że karze będzie podlegała osoba, która: „umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego”. Nieuzasadnione i umyślne blokowanie telefonicznych numerów alarmowych, zwłaszcza 112 i 997, 998 i 999, jest zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 1,5 tys. złotych, przewiduje nowelizacja Kodeksu wykroczeń, która w niedzielę weszła w życie.
– Zmiana ma zapewnić łatwiejszy i skuteczniejszy dostęp do numerów alarmowych dodaje oficer prasowy KPP w Głogowie.

Zdjęcie: KPP w Głogowie