Dwie wioski w Gminie Kotla w latach 80-tych i 90-tych zniknęły z powierzchni ziemi. Mieszkańcy zostali wysiedleni ze względu na skażenie i degradację środowiska naturalnego spowodowane działalnością pobliskiej huty miedzi. W sobotę spotkają się, by powspominać.

16 czerwca, sobota o godzinie 14 w sali wiejskiej w Zabielu odbędzie się spotkanie byłych mieszkańców wsi Rapocin i Bogomice oraz członków ich rodzin. Miejscowości te opustoszały w latach 80-tych i 90-tych. Mieszkańców przesiedlono ze względu na skażenie i degradację środowiska naturalnego spowodowane działalnością pobliskiej huty miedzi. 

– Mieszkańcy przenieśli się do innych miejsc, a z czasem rozproszyli po całej Polsce. Teraz z inicjatywy Bożeny Stolarz i Teresy Saracen, przy współpracy z  Marianną Stachurską zorganizowane zostanie spotkanie  będące szansą na integrację i wspomnienia mieszkańców nieistniejących już Bogomic i Rapocina – mówi Kamila Suchocka-Szperlik z UG w Kotli.

Spotkanie swoim występem uświetni Zespół Folklorystyczny „Wrzos” z Chociemyśli. Wsparcia organizacyjnego udziela Gmina Kotla oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here