Zwiększenie wartości umów z NFZ o co najmniej 15%, odroczenie wejścia w życie norm zatrudnienia personelu pielęgniarskiego do czasu zwiększenia ilości pielęgniarek w systemie oraz zmianę kształcenia podyplomowego lekarzy, aby część okresu rezydentury była realizowana w szpitalach powiatowych takie żądania starostwie i dyrektorzy skierowali do Ministra Zdrowia.

W Warszawie odbyło się wspólne posiedzenie starostów i dyrektorów szpitali powiatowych. Spotkanie zorganizowane zostało przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych przy zaangażowaniu Związku Powiatów Polskich. Na sali zgromadziło się 320 osób, w tym 200 dyrektorów szpitali i 120 starostów. Nasz powiat był reprezentowany przez Wicestarostę głogowskiego Wojciecha Boreckiego oraz prezesa Głogowskiego Szpitala Powiatowego Edwarda Schmidta. Uczestnicy wysłuchali wniosków z przeprowadzonego badania ankietowego wśród szpitali powiatowych, ujętych w raporcie przygotowanym przez Związek Powiatów Polskich pt. ,,Sytuacja szpitali powiatowych i perspektywy na przyszłość”. Prezentacja oparta była m.in. na materiale przygotowanym przez prof. dr hab. Ewelinę Nojszewską oraz dr Agatę Sielską z Katedry Ekonomii Stosowanej, Kolegium Zarządzania i Finansów, SGH.
Po dyskusji przyjęte zostało wspólne Stanowisko Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Związku Powiatów Polskich w sprawie pogarszającej się sytuacji finansowej i kadrowej szpitali powiatowych.

– Wypracowane na spotkaniu stanowisko skierowane do Ministra Zdrowia obejmuje żądanie zwiększenia wartości umów z NFZ o co najmniej 15%, odroczenia wejścia w życie norm zatrudnienia personelu pielęgniarskiego do czasu zwiększenia ilości pielęgniarek w systemie oraz zmianę kształcenia podyplomowego lekarzy, aby część okresu rezydentury była realizowana w szpitalach powiatowych – mówi Wojciech Borecki Wicestarosta Powiatu Głogowskiego.