Na placu Umińskiego w Głogowie odsłonięty został pomnik Józefa Wybickiego. Stanął on z inicjatywy Muzeum Archeologiczno – Historycznego. Przedsięwzięcie wsparł miejski samorząd, Fundacja KGHM Polska Miedź, głogowscy przedsiębiorcy oraz prywatni darczyńcy.

Uroczystość na placu Umińskiego miała niezwykle podniosły charakter. Oprócz licznie zgromadzonych głogowian, wzięli w niej udział inicjatorzy przedsięwzięcia, władze miasta, które wsparły budowę pomnika oraz sponsorzy. O oprawę muzyczną zadbała hutnicza orkiestra i chór Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Franciszka Liszta. Podczas uroczystości wystąpili każe uczniowie polskiego liceum im. Adama Mickiewicza w Wilnie, którzy w ubiegłym tygodniu gościli w Głogowie. Wartę przed pomnikiem zaciągnęli żołnierze 4 Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego. W uroczystości wzięli również udział członkowie grupy rekonstrukcyjnej Walhalla, w mundurach żołnierzy Księstwa Warszawskiego. Zwieńczeniem uroczystego odsłonięcia pomnika Józefa Wybickiego, był pokaz sztucznych ogni.
Starania o wybudowanie w Głogowie pomnika Józefa Wybickiego trwały blisko dwa lata.

 – To był wielki Polak. Był generałem, filozofem, prawnikiem. Wybicki był również jednym z ministrów Księstwa Warszawskiego oraz jednym z emisariuszy Napoleona Bonaparte. Był także jednym z twórców legionów polskich we Włoszech i przyjacielem generała Dąbrowskiego. Niewątpliwie Józef Wybicki był fenomenem na skalę XIX wieku. Myślę, że to jest postać, która w sposób naturalny pasuje do Głogowa zwłaszcza, że przecież Wybicki był przez dwa lata związany z Głogowem – mówi Leszek Lenarczyk, dyrektor MAH.