Za szczucie psem człowieka grozi grzywna w wysokości 5 tys. zł. Niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, obwarowane jest karą grzywny do 1000 złotych.

Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń, przed wprowadzeniem zmian, za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia osoba, która wybrała się na spacer ze swoim czworonogiem lub pozostawiła go bez opieki, mogła zostać ukarana grzywną do 250 złotych. Natomiast od 15 listopada br. kwota grzywny wzrosła maksymalnie do tysiąca złotych a w sytuacji, gdy zwierzę swoim zachowaniem stworzy niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innej osoby, kara może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych. Wcześniej była to kwota tysiąca złotych. Sąd może orzec zamiast kary grzywny – karę ograniczenia wolności.

„Art. 77. § 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.”

Zmiany dotyczą również sytuacji, w której przez drażnienie lub płoszenie zwierzę staje się niebezpieczne. Do kary grzywny do tysiąca złotych dochodzi teraz także kara ograniczenia wolności.

„Art. 78. Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.”

“Art. 108. Kto szczuje psem człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.”

– Ostatnia ze zmian dotyczy artykułu 108 Kodeksu wykroczeń. Wcześniej za szczucie psem człowieka sprawca mógł zostać ukarany grzywną do tysiąca złotych. Teraz jest to kara ograniczenia wolności lub grzywna do 5 tysięcy złotych – mówi podinsp. Bogdan Kaleta Oficer Prasowy KPP w Głogowie.