Zastępcza przeprawa powstanie w tym roku, obok istniejącego obiektu. Będzie odporna na wysoki poziom wody. W przyszłym roku ruszy remont mostu.

O potrzebie remontu mostu żelbetowego na Odrze w ciągu drogi krajowej nr 12 mówi się już od kilkunastu lat. Jednak ze względu na ograniczone środki finansowe, kosztorysy ofertowe były zdecydowanie wyższe niż kosztorysy inwestorskie, nie doszło do wykonania zadania. Sytuacja uległa poprawie i w tym roku GDDKiA zleci między innymi przygotowanie projektu tymczasowej przeprawy przez rzekę a w przyszłym rozpocznie remont mostu. GDDKiA podpisała już porozumienie z właścicielem działki, przez którą jeździć będą samochody, do czasu zakończenia remontu mostu żelbetowego. Zmieniły się także plany dot. sposobu budowy tymczasowego objazdu przez Odrę.

– Narzucono wykonawcy postawienie konstrukcji obiektu odpornej na bardzo wysoki poziom wody – mówi Dariusz Zajączkowski kierownik głogowskiego rejonu GDDKiA. –  Poprzednie założenia dotyczące przeprawy były inne. Na dnie Odry planowano położyć rury przepustowe i na nich wykonać nasyp, po którym odbywałby się ruch. Zachodziły jednak obawy, iż przy bardzo wysokim stanie wody, taka konstrukcja mogłaby popłynąć. Zostalibyśmy wówczas bez możliwości przejazdu przez Odrę bo remontowany obiekt nie byłby jeszcze w stanie przejąć ruchu a objazd zostałby uszkodzony.

Zgodnie z planami GDDKiA wykonawcy w tym roku przystąpi do wykonania tymczasowej przeprawy.  W przyszłym roku ruch zostanie przełożony i rozpocznie się remont żelbetowego mostu przez rzekę. Jak zapewniają drogowcy ruch na tymczasowej przeprawie odbywał się będzie w dwóch kierunkach, zachowane zostaną wszystkie promienie luków.  Objazd będzie zatem przystosowany dla wszystkich samochodów : osobowych, ciężarowych i TIR-ów.

 

1 KOMENTARZ

  1. My Zaodrzanie bardzo sie cieszymy z takiej informacji. Irytują nas już stwierdzenia że poranne codzienne i wakacyjne weekendowe korki powstające na wjeździe do miasta od północnej strony bezpodstawnie nazywane są “mostowymi”, w końcu bedzie to stwierdzenie jak najbardziej uzasadnione, jednocześnie informujemy że za przedmiotowym remontem mostu baaardzo sie stęskniliśmy, wszak wpisuje sie to wyjątkowo w charakter i wyjątkowy urok naszych dojazdów do szkoł pracy czy na codzienne zakupy. Jednocześnie nadmieniam że GDDaKA tajemniczo nic nie wspomina o terminie zakończenia remontu, domniemywam że nie ma o tym najmniejszego pojęcia, że aż boję sie użyć analogi do czasu wykonania remontu symbolicznego w wielkości wiaduktu nad nieczynną już linia kolejową w ciągu DK12 w Bobrzanach pod Szprotawą który ciągnąl sie przez dobrych kilka lat, miał co prawda fachowo przygotowaną przeprawę awaryjną również odporną na wysoki poziom wód. I tylko obawiam się, żeby nie było jak z remontem i budową tunelu na wjeżdzie do Rawicza pod modernizowaną linia kolejową relacji Poznań-Wrocław ktorej to przerwanej inwestycji terminu wznowienia prac nie wspominając juz o ich zakończeniu nie potrafi w swojej złożonej kompetencji i odpowiedzialności podać jak na razie nikt. Oby bylo inaczej i sprawa remontu odwlekana była jak najdłużej 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here