Mapy, wyrysy i inne dokumenty geodezyjne można pobrać przez Internet. Platforma Elektronicznych Usług Geodezyjnych funkcjonuje już w Głogowie. Projekt swoim zasięgiem objął miasto Głogów oraz część gminy Żukowice.

Platforma Elektronicznych Usług Geodezyjnych została wykonana w oparciu o ogromny projekt i powiązania z innymi powiatami. Na jego zrealizowanie pozyskano środki z Unii Europejskiej, za które przeszkolono pracowników, zakupiono nowoczesny sprzęt i oprogramowanie Głównymi celami PEUG było utworzenie geodezyjnej mapy numerycznej oraz wdrożenie portalu obsługi klienta, który pozwala na sprawną komunikację z petentem. Ze względu na ograniczone środki projekt objął miasta Głogów i części Gminy Żukowice.

– Kilka lat temu powołano Związek Powiatów Województwa Dolnośląskiego, w skład którego weszły 23 powiaty – mówi Jarosław Dudkowiak Starosta Powiatu Głogowskiego. –  Głównym celem powołania związku było informatyzowanie zbiorów państwowego zasobu geodezyjnego, utworzenia numerycznej mapy ewidencji gruntów i budynków oraz pozyskiwania danych ewidencji gruntów, budynków i lokali. Wartość projektu dla Dolnego Śląska to ponad 32 mln złotych z czego ponad 27 mln zł stanowi dofinansowanie unijne. Dzięki temu projektowi wzrosła atrakcyjność Województwa Dolnośląskiego do inwestowania – mówi Jarosław Dudkowiak, Starosta Powiatu Głogowskiego.

Dostęp do zasobów geodezyjnych może uzyskać każdy petent: przedsiębiorca, geodeta, rzeczoznawca, architekt, czy obywatel, który planuje wybudować sobie np. dom. Aby zamówić mapę lub inny geodezyjny dokument, należy wejść na stronę internetową starostwa powiatowego do portalu obsługi. Wybrać rodzaj mapy, jej zasięg, skalę i dokonać opłaty.

– Dzięki platformie zyskaliśmy bardo dużo, jeżeli chodzi o mapy, zasób państwowy i komunikatywność z petentami   – mówi Aleksandra Lewandowska, Dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Głogowie. – Jest to ogromne przedsięwzięcie. Każda mapa utrzymana jest w kolorach. Każda kreska, gdy się na nią kliknie zawiera informację. Jeśli jest to przewód, dowiadujemy się z czego jest zrobiony, jaką ma średnicę. Jeżeli kabel to jakie są tam żyły. Dowiadujemy się także, kto jest właścicielem obiektu. Platforma to ogromna baza.

Platforma Elektronicznych Usług Geodezyjnych to nie tylko duża baza, bardzo szczegółowa, ale ogromne wsparcie dla przedsiębiorców, rzeczoznawców, architektów oraz przysłowiowego Kowalskiego. Dziki platformie mapy geodezyjne można zamówić nie wychodząc z domu, bez czekania w kolejach przed wydziałem. Po odbiór dokumentu można umówić się, po uiszczeniu opłaty.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here