Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności stworzyła wiele problemów. Brakuje środków i przeszkolonej kadry, aby w terminie wykonać nałożone ustawą obowiązki.

1 stycznia weszła w życie znowelizowana ustawa dotycząca przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Wielu głogowian postanowiło skorzystać z prawem danej możliwości. W ciągu kilku dni do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej wpłynęło kilkaset wniosków. Przed wydaniem decyzji, pracownicy muszą zapoznać się z treścią wniosku, z odpowiednimi dokumentami oraz wprowadzić zmiany do ewidencji. Jak twierdzą urzędnicy jest to pracochłonne. Niestety jak twierdzi Jarosław Dudkowiak Starosta Powiatu Głogowskiego ustawodawca nie przewidział pomocy jednostkom, które będą realizowały zapisu ustawy.

– Ustawodawca obarczył starostwa, wykonawców ustawy, bardzo dużą odpowiedzialnością, krótkimi terminami realizacji zapisów ustawy nie przekazując środków, nie zabezpieczając etatów, co doprowadzi do zablokowania ośrodków geodezyjnych jak również olbrzymie problemy w wydziałach nieruchomości – mówi Jarosław Dudkowiak Starosta Powiatu Głogowskiego – Ustawa niedługo doprowadzi do zablokowania aktualności ewidencji gruntów i budynków bazy, którą prowadzimy – dodaje  starosta.

Rocznie Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Głogowie wprowadza około 4,5 – 5 tys. zmian w bazie ewidencji gruntów i budynków. Znowelizowana ustawa podniesie tę statystykę o kolejne 5,5 tys. zmian.

-Ta ustawa doprowadzi niedługo do zablokowania aktualności ewidencji gruntowi i budynków, tej bazy, którą prowadzimy. Wszystkie dane, dotyczące nieruchomości, obrotu nieruchomościami, zmiany zabudowy, dobudowania budynków musimy wprowadzić do ewidencji i na mapę. Mamy na to 30 dni. Jeżeli nic się nie zmieni wprowadzenie wszystkich zmian w terminie jest nierealne. Nie mamy etatów i przeszkolonych pracowników, operatorów systemów w których obecnie pracujemy. – mówi Aleksandra Lewandowska, Dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej  w Głogowie.- Musimy ogłosić nabór na nowych pracowników, przeszkolić do pracy.

O problemach powiatów w związku z zapisami ustawy Starosta Głogowski powiadomił Konwent Starostów. Starostowie negatywnie ocenili wpływ ustawy na funkcjonowanie powiatów i jednostek powiatowych. Tematem zajął się także Związek Powiatów Polskich, który rozpoczął prace przygotowawcze, aby ocenić skalę tego zjawiska dla powiatów w Polsce.

– Jeśli nic się nie zmieni to będziemy musieli dokonać wyboru. Coś za coś. Jeżeli zajmiemy się przekształceniem, nie będziemy wprowadzać danych  do bazy, z aktów notarialnych. Jeśli starostowie w całym kraju nie zadziałają, to cała Polska w pewnym momencie stanie i baza będzie nieaktualna- mówi Aleksandra Lewandowska, dyrektor PODGiK.

– Obawiamy się paraliżu naszych wydziałów ze względu na nierealność i niemożność dokonania zmian w określonym ustawowo czasie. Jeżeli mielibyśmy dokonać tego cudu to kosztem zupełnie innych postępowań prowadzonych w PODGiK w biurze geodety i wydziale nieruchomości – mówi Jarosław Dudkowiak

Szacowany koszt wypełnienia  zapisów ustawy w 2019 rok to kwota 570 tys. zł.

1 KOMENTARZ

  1. Starosta może niech zatrudni lepiej zorganizowaną panią dyrektor … Liczba etatów znacznie wyższa aniżeli w powiatach gdzie obsługuje się większą liczbę prac / zgłoszeń itd.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.