50 tysięcy złotych Gmina Kotla pozyskała na utworzenie i wyposażenie Dziennego Domu Seniora oraz Klubu Seniora. Dom Seniora będzie czynny 5 razy w tygodniu po 8 godzin dziennie. Natomiast Klub Seniora będzie funkcjonował 2 razy w tygodniu po dwie godziny dziennie.

Wójt Gminy Kotla Łukasz Horbatowski odebrał w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu z rąk Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcina Zielenieckiego promesy przyznania pomocy. Obie placówki powstaną w budynku Gminnego Ośrodka Zdrowia w Kotli i z ich oferty już w przyszłym roku skorzysta 30 seniorów w wieku 60+ z terenu gminy Kotla.

– Pozyskane dofinansowanie powinno w 80 % pokryć koszty utworzenia i wyposażenia obu placówek – mówi Łukasz Horbatowski Wójt Gminy. .

Z danych demograficznych wynika, że z roku na rok zwiększa się liczba seniorów w gminie Kotla. W 2015 r. osób powyżej 60 roku życia było 818 a już w 2019 r. o blisko 100 osób więcej.

– Przybywa osób starszych stąd potrzeba utworzenia tego typu ośrodków wsparcia – mówi Łukasz Horbatowski Wójt.

Dom pobytu będzie czynny 5 razy w tygodniu po 8 godzin dziennie, podopieczni będą mieli zapewnione różnego rodzaju zajęcia, a także wyżywienie. Natomiast Klub Seniora będzie funkcjonował 2 razy w tygodniu po dwie godziny dziennie. Celem funkcjonowania klubu jest zapewnienie wsparcia seniorom poprzez umożliwienie korzystania z dodatkowej oferty np. edukacyjnej czy też kulturalnej.

W województwie dolnośląskim powstanie 28 nowych Dziennych Domów i Klubów dla seniorów. Blisko 4,47 mln zł otrzymają samorządy z woj. dolnośląskiego na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+. Pozwoli to utworzyć 730 nowych miejsc w Dziennych Domach i Klubach oraz dofinansować kolejne 868 miejsc w placówkach już istniejących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here