W 2019 roku na odbudowę teatru z budżetu miasta i Unii Europejskiej przeznaczono19.157.814 zł. Całkowity koszt odbudowy tej zabytkowej budowli to ok. 32 mln złotych.

Niebawem w budynku teatru będzie można obejrzeć pierwszą sztukę „Piast” Andreasa Gryphiusa. Po raz pierwszy w historii na język polski przekładana jest przez dra Marcina Błaszkowskiego. Budynek przed otwarciem będzie można zwiedzić, zobaczyć jego wnętrze. Nad pracami swoją pieczę sprawował Konserwator Zabytków. Na Jego polecenie trzeba było przeprojektować między innymi balustrady, wykończenie ścian holów na piętrach z powtórzeniem historycznych pasów w nawiązaniu do układu Sali, a także zastosować inne niż przewidywano pierwotnie rodzaje farb tj. krzemianowych na historycznych murach oraz farb lateksowych. Konieczna była również konserwacja cegieł i spoin ścian sceny, konserwacja i odtworzenie lastrika przy wejściu do teatru czy malowanie konchy nad głównym wejściem do teatru. Należało także wprowadzić dodatkowe napowietrzenie m.in. sceny. Budynek został dostosowany do obecnie obowiązujących przepisów, w tym w szczególności o ochronie p.poż. Dla uzyskania założonego efektu końcowego należy przekazać dodatkowo 3.664.333 zł .

– Odbudowa głogowskiego teatru to zadnie trudne i wymagające. Cześć rozwiązań opracowywana była i jest na etapie prac budowlanych. To w szczególności zwiększenia zakresu prac elektrycznych i konieczność przyjęcia nowszych rozwiązań technicznych dla urządzeń. Dodatkowa kwota na odbudowę teatru związana jest także ze zwiększeniem prac konserwatorskich na elementach: cokołu historycznego, renowacji zabytkowych kolumn wejścia głównego, wzrost kosztu konserwacji i podłączenia do zasilania kandelabrów, których dwa elementy należy wykonać od nowa – mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Głogowa.

Zdjęcie: Marta Dytwińska-Gawrońska