OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie wernisaż wystawy zatytułowanej „Dziedzictwo dawnego Głogowa. Wyniki badań archeologicznych z lat 2015-2020”.

Celem wystawy ”Dziedzictwo dawnego Głogowa. Wyniki badań archeologicznych z lat 2015-2020”  jest zaprezentowanie najciekawszych wyników badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie miasta w latach 2015-2020 przez zespół archeologów z MAH. Na ekspozycji pokazana zostanie między innymi gotycka płaskorzeźba odkryta podczas badań prowadzonych na Bulwarze Nadodrzańskim w pobliżu kościoła św. Stanisława. Wykonany z piaskowca element odsłonięto na przedłużeniu narożnikowej przypory południowo-zachodniej ściany świątyni. Prawdopodobnie był on wtórnie wykorzystany do budowy dostawionej od zewnątrz ściany.

– Trzy pola kamiennego bloku pokryte są płaskorzeźbami przedstawiającymi krucyfiks, świętą w koronie, prawdopodobnie Apolonię lub Agatę oraz biskupa w infule z pastorałem. Stylistyka tych przedstawień nawiązuje do popularnych w drugiej połowie XV wieku graficznych kompozycji, co pozwala datować wykonanie rzeźb właśnie na ten okres – mówi Maciej Iżycki z działu Organizacji Wystaw i Edukacji głogowskiego muzeum. – Na uwagę zasługują również zabytki pozyskane podczas prac przeprowadzonych na ulicy Długiej. Są to przede wszystkim, pochodzące z późnego średniowiecza, przedmioty codziennego użytku: ceramiczne i szklane fragmenty naczyń, odpady obróbki kościanej oraz przedmioty metalowe. Na szczególną zaś uwagę zasługuje figurka ceramiczna, przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus, datowana na koniec XV wieku.

W związku z epidemią COVID-19, na terenie Muzeum Archeologiczno-Historycznego należy używać masek oraz zachowywać dystans społeczny.