W tym roku z powodu pandemii korona wirusa informację o stanie konta emerytalnego można sprawdzić wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Jeśli ktoś nie ma jeszcze swojego indywidualnego konta internetowego, może je założyć w placówce ZUS lub przez Internet.

Każdego roku ZUS wysyłał do Dolnoślązaków ponad 1,5 mln listów zawierających informacje o stanie ich konta emerytalnego. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa, informację można sprawdzić wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Indywidualne konto można założyć w placówce ZUS lub przez Internet. Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego, czyli IOSKU, Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia już po przeprowadzeniu w czerwcu rocznej waloryzacji składek emerytalnych i kapitału początkowego. Aby znaleźć Informację na PUE wystarczy wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2019 r.”.

– To stan naszych finansów na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na 31 grudnia 2019 r., który obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2019 r. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Każdy, kto otworzy informację o stanie swojego konta zobaczy, jakie składki wpłynęły na nie w 2019 r. a klienci odkładający składki w tzw. II filarze w ZUS poznają również stan subkonta – dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że w tym roku, informację w wersji papierowej ZUS wyśle tylko na wyraźne żądanie klienta. Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, mają w Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową, więcej nie pracujemy i nie odprowadzamy składek. Te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w decyzjami, co do dalszej kariery zawodowej. W ubiegłym roku 1.6 mln listów wysłał ZUS do mieszkańców Dolnego Śląska.  

Statystyka: ilość emerytów w całej Polsce: 5 797 979, w tym na Dolnym Śląsku: 485 799. Przeciętna wysokość emerytury/renty w 2019 to 2 352,91. Przeciętna wysokość emerytury/renty w 2019 na Dolnym Śląsku to: 2 357,80. Przeciętna wysokość emerytury górników: 4 196,56. Przeciętna wysokość emerytury nauczycieli: 2 673,98. Przeciętna wysokość emerytury osoby prowadzącej działalność gosp.: 1 727,87