Stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa zaprasza na spotkanie autorskie on – line z Markiem A. Koprowskim pt.: „Narodziny ukraińskiego nacjonalizmu”.

Spotkanie z Markiem A. Koprowskim odbędzie się on-line  dniu 2 grudnia 2020 r. o godz. 19:00 na facebook.com/Głogowska-Edukacja-Kresowa. Spotkanie jest realizowane w ramach zadania „Literacka podróż przez Kresy” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Marek A. Koprowski- pisarz, dziennikarz, publicysta, historyk. Autor ponad pięćdziesięciu książek. Od początków lat dziewięćdziesiątych w swojej pracy reporterskiej, publicystycznej i pisarskiej zajmuje się problemami szeroko rozumianego Wschodu i krajów Europy Środkowo- Wschodniej. Jako wysłannik wielu pism odbył około 150 podróży i wypraw do państw tego obszaru, penetrując go od Kaliningradu po Kamczatkę, Sachalin, Władywostok Masyw Toen- Szan i Morze Czarne. Plony tych wypraw były także publikowane w „Najwyższym Czasie”. Obecnie na łamach pisma stara się przybliżać sytuację na Białorusi, Ukrainie, w Rosji, czy Krajach Bałtyckich. Zajmuje się też historią, zwłaszcza stosunków polsko- ukraińskich, starając się je odkłamywać. Współpracował z kilkunastoma czasopismami , w których opublikował kilka tysięcy artykułów i reportaży. Od 27 lat stale współpracuje z „Najwyższym Czasem”, w którym publikuje materiały dotyczące Wschodu.Za swoje osiągnięcia w 2007 r. uhonorowany nagrodą Fundacji „Polcul Foundation Limited” za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie i budowanie mostów polsko- ukraińskich. Nagrodzony w 2013 r. Nagrodą im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświecona historii Polski w XX wieku za książkę „Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt I i Akt II”. Konkurs organizowany przez TVP, Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej. Wyróżniony w 2019 r. Medalem Mickiewicz – Puszkin Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód, za propagowanie tematyki polskiej naWschodzie, działalność na rzecz utrzymania tam kultury polskiej, za badania nad losami Polaków za wschodnią granicą i za aktywne wspieranie działalności Stowarzyszenia Współpracy Polska- Wschód. Członek Stowarzyszenia Polska- Wschód. Od początków lat dziewięćdziesiątych jest stałym współpracownikiem Południowo- Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu.