Starostwo Powiatowe w Głogowie na potrzeby swoich pracowników zakupiło specjalistyczny sprzęt do tzw. tlenoterapii domowej. Starosta jest zdecydowany podjąć decyzję o zakupie dwóch kolejnych koncentratorów tlenu.

Spośród 102 pracowników Starostwa Powiatowego w Głogowie 11 osób zachorowało na Covid – 19. Obecnie 11. przebywa na zwolnieniach lekarskich, a dwie na kwarantannie. Starosta Jarosław Dudkowiak w trosce o zdrowie swoich pracowników postanowił zakupić koncentrator tlenu. Zakup ten wywołał różne reakcje wśród głogowian. Jedni uważają, że jest to słuszny zakup , inni że taki sprzęt powinien trafić do służby zdrowia. Postanowiliśmy zapytać starostę, czym kierował się, podejmując decyzję o zakupie  koncentratora tlenu. Ostatnio głośno się zrobiło o tym nowym urządzeniu, które zostało kupione na użytek pracowników starostwa. Do czego ten sprzęt będzie służył? 

W ubiegłym tygodniu został zakupiony koncentrator tlenu, który jest urządzeniem medycznym dostarczającym podwyższoną zawartość tlenu do organizmu, to tak zwana tlenoterapia domowa. Jest to aparat tlenowy marki Philips, który jest bardzo prosty w obsłudze i można go używać bez specjalistycznej wiedzy. Służy do tlenoterapii, a tlenoterapia to taki zabieg, który przeprowadzany może być u osób cierpiących na choroby układu oddechowego, układu krążenia i naczyniowo – mózgowego, jak i w przypadku przewlekłego zapalenia płuc. Bardzo często tlenoterapia przeprowadzana jest przy rehabilitacji pacjentów z dolegliwościami oddechowymi. Urządzenie przeznaczone jest praktycznie dla wszystkich, zarówno osób starszych, jak i w średnim wieku oraz wszystkich osób, które cierpią na różne stopnie niedotlenienia. Regularne zabiegi pozwalają nie tylko uzupełnić niedobry tlenu w organizmie, ale także inicjują mechanizmy regeneracyjne i przeciwzapalne. Tlenoterapia jest doskonałą metodą na wzmocnienie układu immunologicznego, a ponadto jest to bardzo popularna metoda stosowana także w leczeniu coronawirusa.

Niektórzy są zaskoczeni, a nawet krytykują pana za taki zakup.

Odpowiedź jest prosta. Jestem pracodawcą i zdecydowałem się na taki zakup w trosce o pracowników starostwa. Czując brzemię odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoich pracowników robię wszystko, co w mojej mocy, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa i dbać o ich zdrowie. Zachęcam innych pracodawców do zapoznania się z korzyściami zdrowotnymi, jakie daje tlenoterapia.

Zatrzymanie koronowirusa i dbałość o zdrowie pracowników. To jest właśnie ten powód?

Oczywiście. Czas pandemii jest trudny, a ja jako pracodawca muszę pomóc moim pracownikom. To mój obowiązek jako człowieka, ale także zobowiązują mnie do tego przepisy, a konkretnie art. 207 paragraf 2 Kodeksu Pracy – pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Zakup takiego aparatu tlenowego wpisuje się właśnie w wypełnienie tego przepisu.

Czy aparat tlenowy pracownikom starostwa się przyda?

Zapewne dzięki nowemu urządzeniu wielu z nich będzie się czuło bezpieczniej i wiedziało, że w nagłej sytuacji mamy nową możliwość pomocy. W przypadku obecnej sytuacji związanej z dramatycznym rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV2 stosowanie terapii mającej na celu dotlenienie organizmu pracownika jest pożądane, ponieważ znacząco podnosi komfort, wydajność pracy i poczucie bezpieczeństwa wśród pracowników. Tlenoterapia przynosi również wiele innych korzyści w tym: poprawę dotlenienia narządów wewnętrznych (mózg, serce), co skutkuje polepszeniem sprawności psychicznej i fizycznej, spowolnieniem postępu przewlekłych chorób płuc, redukcją zaburzeń oddychania, zmniejszeniem ilości hospitalizacji oraz poprawą jakości snu. Dziś wielu z pracowników starostwa przechodzi trudne chwile, jak każdy. Spośród 102 pracowników aż 11 osób zachorowało na Covid – 19. Obecnie 11 przebywa na zwolnieniach lekarskich, a dwie na kwarantannie. Zderzyliśmy się z drugą falą epidemii i jej dynamicznym rozwojem. Dla każdego pracodawcy zdrowie pracowników powinno być priorytetem. Dla mnie właśnie jest.

Jest to pierwsze takie urządzenie, ale prawdopodobnie nie ostatnie.  Będą następne zakupy?

Jestem zdecydowany podjąć decyzję o zakupie dwóch kolejnych koncentratorów tlenu. Jeden z nich byłyby wykorzystywany przez klientów Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a drugi użyczany potrzebującym mieszkańcom Powiatu Głogowskiego. Podobne działania podjęło wiele samorządów w Polsce, jak i organizacji charytatywnych, w tym Caritas Polska. Posiadamy środki finansowe na ten cel, odpowiednie pomieszczenie i oczekuję na decyzję Przewodniczącej Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Jakie decyzje podjął pan wcześniej w celu zapewnienia bezpiecznej pracy urzędnikom, jak i bezpiecznego załatwiania spraw przez petentów?

Wdrożyliśmy politykę bezpieczeństwa związaną z wprowadzeniem obostrzeń i zaleceń dla pracowników starostwa, polegającą m.in. na obowiązkowym używaniu maseczek, dezynfekcji rąk, dezynfekcji klamek, dokonywania pomiaru temperatury zarówno pracownikom, jak i osobom odwiedzającym nasz urząd, ozonowaniem pomieszczeń i teraz stosowaniem koncentratora tlenu dla pracowników, którzy wyrażą chęć jego zastosowania. Zakupiony został również pulsoksymetr – urządzenie elektroniczne, które służy do pomiaru saturacji krwi. Zdaniem lekarzy w czasie pandemii nawet osoby w dobrym stanie powinny mieć regularnie badaną saturację krwi. W tej trudnej sytuacji musimy sobie pomagać. Podczas epidemii uświadamiamy sobie, jak ważne jest nie tylko własne zdrowie, ale również zdrowie innych. Należy dostrzegać konieczność pomocy potrzebującym i angażować się w konkretne akcje i działania. Ten wyjątkowy czas pokazuje nam wszystkim, jak ogromna wartość płynie z solidarności, tej zwykłej, ludzkiej. Wspierając się możemy lepiej poradzić sobie z nową rzeczywistością.