Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to doskonała okazja, by uświadomić wysiłek, jaki wkładają wolontariusze w niesienie pomocy innym. Jest to święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bardzo chętnie poświęcają swój czas na prace społeczne oraz dla osób potrzebujących. Wolontariusze otrzymali listy gratulacyjne oraz statuetki.

Mijający rok wyglądał inaczej niż wcześniejsze lata. Epidemia ograniczyła, a nawet wstrzymała działania w wielu branżach. Pomimo trudnej sytuacji nie zabrakło dobrych uczynków i woli pomocy ze strony wolontariuszy w powiecie głogowskim.

–  Zasługi tych nieocenionych bohaterów – zwłaszcza w czasie pandemii – są powodem, aby w imieniu wszystkich mieszkańców powiedzieć im: DZIĘKUJEMY! Wolontariuszom Powiatu Głogowskiego, w dniu ich święta pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia a także podziękować za bezinteresowną pomoc, trud włożony w służbę drugiemu człowiekowi oraz za każdy podarowany uśmiech. Kochani! Życzymy Wam spełnienia marzeń, radości w sercu, realizacji zamierzonych celów, satysfakcji w życiu osobistym a przede wszystkim tego, aby każdy dobry uczynek, każdy uśmiech i dobre słowo wracało do Was i dawało Wam siłę – mówi Jarosław Dudkowiak Starosta Głogowski .

 Okazji Dnia Wolontariatu  do pięciu Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej w Nielubi, Głogowie, Pęcławiu, Jerzmanowej i Kotli wolontariuszom zostały dostarczone listy gratulacyjne oraz statuetki. Wolontariuszom z Powiatu Głogowskiego osobiście podziękowania złożyli Starosta Głogowski Jarosław Dudkowiak,  Wicestarosta Jeremi Hołownia oraz Dyrektor PCPR w Głogowie Krystyna Piasecka Olejniczak.  

– Wolontariusze w Powiecie Głogowskim to ludzie, bez których ciężko wyobrazić sobie życie, zwłaszcza teraz, w trudnym czasie pandemii. Cieszę się, że reagujecie Państwo na bieżąco, jesteście tam, gdzie jesteście potrzebni. W tym ciężkim dla nas wszystkim czasie to szczególnie cenne. To konkretne, realne wsparcie dla potrzebujących. Wolontariuszki i wolontariusze, z okazji Waszego święta składamy Wam najlepsze życzenia. Pokazaliście, że niezależnie od sytuacji można na Was polegać! Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, aktywność i optymizm, pomimo trwającej pandemii. Życzymy Wam, abyście czerpali satysfakcję ze wszystkiego co robicie, a otoczenie zawsze dostrzegało i doceniało Waszą pracę. – mówi Jeremi Hołownia Wicestarosta .

Wolontariusze działają w różnych placówkach na terenie miasta i powiatu. Działają blisko nas, wspierają osoby potrzebujące pomocy. W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ „MAGNOLIA” W GŁOGOWIE wolontariuszami są: ADAM BORYSIEWICZ , ANNA MICHALSKA , AGNIESZKA GÓRSKA , o. KRZYSZTOF M. BARTCZAK i SZER. JANUSZ WYŻLIŃSKI

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W GŁOGOWIE: JEDNOSTKA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ JSR GŁOGÓW: Artur Starczewski, Joanna Tatyga, Paulina Motylewska, Natalia Bienia, Joanna Paterka, Barbara Mazurkiewicz, Maja Długosz, Karolina Metelska, Arkadiusz Borowiecki, Tomasz Ragan, Adam Długosz, Mateusz Mijal, Michał Łupkowski.

STOWARZYSZENIE HDK “MALTAŃSKI LEGION”, HENRYKA KUTYŁA, OLIWIA SAPRUN i JULIA SAPRUN.

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W GŁOGOWIE – ELŻBIETA KRUK.

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W ŻUKOWICACH- KRYSTYNA KOCZYŁO , EWA GUZEK i BOŻENA KRAUS 

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W PĘCŁAWIU – Ks. SEBASTIAN KLUWAK

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W KOTLI – KATARZYNA SZYC , ARKADIUSZ BANAŚ , DOROTA MAĆKOWIAK, ZDZISŁAW MAĆKOW i ANDRZEJ GAŁUSZKA

Wolontariusze zaangażowani są między innymi w pomoc osobom, które w związku z epidemią koronawirusa zostały objęte domową izolacją oraz kwarantanną. Angażują się w wiele codziennych zajęć realizowanych w jednostkach pomocowych. Ochotnicy pomagają dzieciom (organizują im wolny czas, odrabiają zadania domowe) oraz osobom starszym (wyprowadzają psy, pomagają załatwiać sprawy w urzędach, robią zakupy, pomagają w rehabilitacji czy terapii dzieci niepełnosprawnych. Wolontariusze pracują w klubach seniora, w środowiskowych domach samopomocy, w świetlicach socjoterapeutycznych, w klubach pracy. Pomagają w organizacji czasu wolnego (uczestniczą w wycieczkach, wyjściach do kin czy na koncerty), w odrabianiu lekcji, prowadzą w ramach terapii zajęciowej, ale nie tylko, zajęcia rozwijające różne umiejętności, (m.in. szydełkowania, haftowania, rysowania czy tańca), pomagają w prowadzeniu terapii społecznej.

– Wolontariat nie jest oczywiście rozwiązaniem wszystkich problemów społecznych, jednak znacząco wypełnia lukę w działaniach pomocowych. Korzyści z wolontariatu są obopólne. Z jednej strony wolontariusz zdobywają doświadczenie poprzez współpracę z ośrodkami pomocy społecznej czy domami pomocy społecznej, z drugiej strony placówki mają klienta, któremu poświęca się więcej uwagi i oferuje się niecodzienne wsparcie. W swej pracy wolontariusze mają trudne zadania do wykonania, związane zwłaszcza z emocjonalnym zaangażowaniem poprzez podtrzymywanie na duchu, troskę o dobre samopoczucie, o dawanie nadziei na lepsze jutro – taka niby niewielka pomoc, a w teraźniejszych czasach bardzo potrzebna każdemu człowiekowi. – mówi Krystyna Piasecka – Olejniczak Dyrektor PCPR w Głogowie.