Rząd planuje restrukturyzację głogowskiego szpitala. Starosta twierdzi, że to najgorsze rozwiązanie dla mieszkańców powiatu. Centralne zarządzanie już było w PRL.

23 grudnia 2020 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia ukazało się zarządzenie w sprawie utworzenia Zespołu do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia. „ …Zadaniem Zespołu jest opracowanie i przedstawienie do akceptacji ministrowi właściwemu do spraw zdrowia założeń rozwiązań dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne, zwanych dalej „szpitalami”, a następnie opracowanie i przedstawienie do akceptacji ministrowi właściwemu do spraw zdrowia projektu ustawy na podstawie zaakceptowanych założeń, wraz z uzasadnieniem i Oceną Skutków Regulacji, w szczególności obejmujących swym zakresem: 1) restrukturyzację szpitali, w tym ich zobowiązań; 2) przekształcenia właścicielskie; 3) konsolidację sektora szpitalnictwa, przeprofilowanie szpitali oraz zmianę struktury świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez szpitale; 4) zwiększenie efektywności i jakości procesów zarządczych oraz nadzorczych; 5) utworzenie podmiotu odpowiedzialnego za centralny nadzór nad procesami restrukturyzacyjnymi w sektorze szpitalnictwa i za jego rozwój; 6) utworzenie korpusu restrukturyzacyjnego, w skład którego będą wchodzić certyfikowani doradcy restrukturyzacyjni w ochronie zdrowia; 7) utworzenie korpusu menadżerskiego, w skład którego będą wchodzić certyfikowani menadżerowie w ochronie zdrowia; 8) uwzględnienie specyfiki instytutów badawczych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem tworzącym jest uczelnia medyczna…”

Starostwo Powiatowe w Głogowie jest przeciwne zapowiadanej przez ministerstwo zdrowia restrukturyzacji powiatowych placówek zdrowotnych. Starosta uważa, że  głogowski szpital w obecnej formie własności najlepiej wypełnia swoją rolę, dbając o mieszkańców powiatu oraz ościennych miejscowości. Jest dobrze zarządzany oraz spełnia najwyższe standardy.

– Jesteśmy przeciwni takiej restrukturyzacji. PRL+ , tak w skrócie można nazwać program ministerstwa zdrowia. Proponowany jest powrót do centralnego zarządzania, które się nie sprawdziło w Europie i na świecie – mówi Jarosław Dudkowiak Starosta Głogowski. –  Uważam, że szpitale powiatowe powinny być zarządzane przez samorządy. To powiaty przekazują środki na działalność tych placówek bo nakłady na służbę zdrowia są coraz mniejsze, jest zapaść finansowa – dodaje starosta.

Wicestarosta Głogowski Jeremi Hołownia podziela opinię starosty.

– Zarządzenie i intencje rządu budzą nasz niepokój – mówi Jeremi Hołownia Wicestarosta Głogowski. – Mamy obawy, co do funkcjonowania w przyszłości szpitali, a przede wszystkim powiatowych. Nasz niepokój budzi fakt, iż w przedstawionym zarządzeniu ministra o powołaniu zespołu nie ma przedstawicieli samorządów ani podmiotów leczniczych, których właścicielami jest samorząd. Jednym z założeń restrukturyzacji jest przekształcenie właścicielskie. My to odbieramy jako przejęcie szpitali przez Skarb Państwa. Po drugie planowana jest konsolidacja sektora szpitalnictwa , co jednoznacznie kojarzy się z centralnym zarządzaniem szpitalnictwem. Jesteśmy przeciwni takiej restrukturyzacji. To jest powrót do przeszłości. Takie działania się nie sprawdziły wcześniej. Zastanawiam się, jak z pozycji Warszawy można reprezentować,  przedstawiać potrzeby społeczności lokalnej, mieszkańców Głogowa. Wiemy, że najlepiej zrobi to tu na dole samorząd  – mówi Jeremi Hołownia.

Stanowisko w sprawie restrukturyzacji przedstawił także Edward Schmidt Prezes Głogowskiego Szpitala.

– Filarem ochrony zdrowia w Polsce stały się szpitale powiatowe. Od początku epidemii przejęliśmy najważniejsze zadania nakierowane na walkę z epidemią. Prowadzimy też szczepienia – mówi Edward Schmidt Prezes Głogowskiego Szpitala Powiatowego. – Rozwój szpitala, zakup aparatury medycznej, poprawa infrastruktury to wszystko było możliwe dzięki wsparciu samorządów. Centralizacja wcale nie jest niezbędna. Mamy dookoła siebie państwa , które są zorganizowane można powiedzieć wzorowo, jeżeli chodzi o służę zdrowia. Tam właścicielski system jest bardzo mocno rozproszony. Patrząc z punktu widzenia szpitali powiatowych, takich jakim jest głogowski szpital to wsparcie samorządów poprzez przejęcie przez nich odpowiedzialności za choćby strukturę właścicielską jest nieocenione i najlepiej służy pacjentom.

Zarząd Powiatu przygotował swoje stanowisko w sprawie restrukturyzacji szpitala powiatowych. Na najbliższej nadzwyczajnej sesji radni powiatowi zapoznają się z treścią pisma. Następnie dokument ten, po zatwierdzeniu przez radę, już jako stanowisko Rady Powiatu przekazane zostanie do Urzędu Marszałkowskiego, Związku Powiatów Polskich i Ministerstwa Zdrowia. 

– Wszystkie powiaty w Polsce są zaniepokojeni pomysłem Ministra Zdrowia dot. restrukturyzacji , propozycji zmian w służbie zdrowia- mówi Jarosław Dudkowiak Starosta Głogowski.  – Jeżeli pomimo naszych starań dojdzie do restrukturyzacji to dopiero po kilku latach możemy odczuć skutki tych zmian. Mało kto wierzy, że centralne zarządzanie spowoduje lepsze zarządzanie. Samorządy dofinansowują szpitale. Państwo Polskie nie finansuje służby zdrowia w sposób należyty, to jak ma się stać, że będzie to nagle rozbiło w sposób wystarczający? – pyta Starosta Głogowski.