Przedstawiamy Państwu najnowszą publikację Towarzystwa Ziemi Głogowskiej pt. „Brzostów – od wsi do osiedla w Głogowie. Wspomnienia mieszkańców” w opracowaniu naszych doświadczonych regionalistów  Dariusza Andrzeja Czai i Marka Roberta Górniaka.

Dariusz Andrzej Czaja i Marek Robert Górniak to autorzy i redaktorzy tomu pt. „Brzostów – od wsi do osiedla w Głogowie. Wspomnienia mieszkańców”.  Obaj mają już spore doświadczenie w dokumentowaniu i popularyzowaniu powojennych i współczesnych losów mieszkańców Ziemi Głogowskiej, angażując się w podobne projekty wydawnicze w ościennych gminach Grębocice , Kotla , Jerzmanowej i Dalkowa oraz periodykach historycznych i regionalistycznych na Dolnym Śląsku i w wydawnictwach akademickich.

– Prezentowana publikacja jest już III tomem projektu TZG pn. „Historia Jednego Kwartału” jako serii wydawniczej zawierającej wspomnienia mieszkańców wybranych obszarów Głogowa – mówi Dariusz Czaja z TZG. -Zapoczątkowały serię „Wspomnienia mieszkańców Stoczniowca” (2015 r),a jego kontynuację już w innej formule stanowił II tom „Mieszkałem koło szpitala…  Wspomnienia głogowian”. (2019 r.). Mamy nadzieję, że kolejny tom stanie się ona istotnym przyczynkiem do zgłębienia powojennej historii Brzostowa, Głogowa i szerzej regionu głogowskiego. Ufamy, iż zebrane w niej opisy oraz osobiste refleksje – podobnie jak wcześniejsze – przyniosą wiele nowych informacji i naświetlą mniej znane epizody wojenne oraz powojenne dzieje Ziemi Głogowskiej i  szerzej – Ziem Zachodnich – dodaje autor i redaktor wydawnictwa.

W prezentowanym tomie, na 420 stronach znaleźć można bardzo ciekawą wielowiekową historię związanego z Głogowem  Brzostowa, który ostatecznie w wyniku rozwoju miasta, od podmiejskiej wsi stał się osiedlem w Głogowie. Na tle tej historii miejscowości jako w głównej część książki przewijają się niezwykle ciekawie i emocjonalnie  wspomnienia kilkunastu respondentów – znanych i szanowanych mieszkańców, którzy jako  polscy osadnicy, przybyli do Brzostowa w pierwszych powojennych latach. Całość dopełnia ponad 400 niepublikowanych do tej pory fotografii. Książka ma charakter hołdu Osadnikom i Pionierom Brzostowa przy okazji w 75. rocznicy polskiego osadnictwa na Ziemi Głogowskiej.

Najnowsza książka trafi do głogowskich bibliotek – MBP, Biblioteki Pedagogicznej, Działu Regionaliów Biblioteki PWSZ oraz bibliotek szkolnych. Będzie też do nabycia w Księgarni „Feniks”, Saloniku Prasowym na Grodzkiej, Witrynie Wydawnictw Regionalnych w Muzeum oraz czytelni Biblioteki PWSZ.