Głogowska uczelnia po raz kolejny otrzymała grant finansowy. Ty, razem jest to milion złotych za udział w programie „Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości”.

PWSZ w Głogowie jest jedną z 15 uczelni zawodowych, które najlepiej i najskuteczniej kształcą swoich studentów, tym samym przygotowując ich do podjęcia pracy w regionie. Jednocześnie jest najlepszą pod tym względem uczelnią zawodową na Dolnym Śląsku. Nagrodą za takie wyniki jest 1 mln zł w ramach projektu „Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości”, realizowanego przez Ministerstwa Edukacji i Nauki.

– To kolejna bardzo dobra wiadomość. Nasza uczelnia znajduje się w gronie 15 najlepszych uczelni zawodowych w Polsce – mówi dr Katarzyna Rusak, Rektor PWSZ w Głogowie. – Program „Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości” jest inicjatywą ministerstwa edukacji i nauki. Milion złotych, które otrzyma nasza uczelnia przeznaczymy na podniesienie jakości kształcenia –dodaje rektor.

W ramach programu „Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości”, oceniano zawodowe losy absolwentów. Wzięto pod uwagę 2 wskaźniki: bezwzględny wskaźnik bezrobocia i bezwzględny wskaźnik zatrudnienia.

– Biorąc pod uwagę wskaźnik zarobków , nasza uczelnia lokuje się na 4 pozycji w kraju. Natomiast wg wskaźnika bezrobocia na 6 pozycji. Jesteśmy bardzo wysoko w tych rankingach. – mówi dr Katarzyna Rusak, Rektor PWSZ w Głogowie.

Milion złotych , które głogowska uczelnia otrzyma przeznaczony zostanie na doposażenie pracowni zawodowych.

– Środki przeznaczymy na doposażenie pracowni już istniejących i tworzenie nowych pracowni dla nowych kierunków, które pojawią się od października – mówi dr inż. Elżbieta Banaczyk Prorektor PWSZ w Głogowe.

Informacja o wysokiej pozycji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej  może mieć wpływ na decyzje wielu absolwentów szkół ponadpodstawowych.

– Cieszy mnie to, że głogowska uczelnia znalazła się w gronie 15 najlepszych uczelni zawodowych w Polsce – mówi Wojciech Zubowski Poseł na Sejm RP. – Ta wiadomość jest bardzo ważna dla tych , którzy zastanawiają się nad wyborem uczelni. PWSZ już spełnia oczekiwania rynku pracy a dodatkowe środki przeznaczone na rozwój bazy wpłyną na  podniesienie umiejętności osób, które będą się tutaj kształcić – dodaje poseł.

Wsparcie w ramach Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości jest zagwarantowane w Konstytucji dla Nauki. Co roku maksymalnie 15 publicznych uczelni zawodowych – które mogą pochwalić się najlepszymi wynikami, jeśli chodzi o zawodowe losy swoich absolwentów – otrzymuje dodatkowe pieniądze.

Premia finansowa w wysokości 1 mln zł jest wypłacana uczelniom w formie subwencji, która zapewnia większą elastyczność w dysponowaniu pieniędzmi. Uczelnie mogą wydać środki na cele, które podniosą jakość kształcenia, np. na zakup pomocy dydaktycznych, zatrudnienie praktyków w uczelniach, stypendia dla studentów, kursy i szkolenia podnoszące kompetencje kadry dydaktycznej, modernizację laboratoriów. Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości to element realizacji planu zrównoważonego rozwoju, który zakłada, że każdy typ szkoły wyższej – niezależnie od tego, czy to uczelnia akademicka, czy zawodowa – musi mieć odpowiednie warunki do funkcjonowania.

W konkursie DID uczelnie wyłaniane są w oparciu o wybrane wskaźniki systemu Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA). Są to: względny wskaźnik bezrobocia oraz zarobków wśród absolwentów studiów I stopnia. Kolejnym warunkiem jest posiadanie tylko pozytywnych ocen jakości kształcenia na prowadzonych kierunkach studiów, wydanych przez Polską Komisję Akredytacyjną w latach 2015-2020. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie także w ubiegłym roku uzyskała bardzo wysokie wyniki, dzięki czemu również rok temu otrzymała premię finansową zwiększającą subwencję o dodatkowy milion złotych.