Dwieście osób zostanie przebadanych na zawartość arsenu w organizmie. Gmina Miejska po 18 września przedstawi harmonogram badań.

Tematem wiodącym ostatniego posiedzenia Komisji Ekologii, Zdrowia, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej były badania dotyczące zawartości arsenu w organizmie. Informacja przedstawiona przez Piotra Poznańskiego, Zastępcę Prezydenta Miasta Głogowa dotycząca wyboru metody badań wzbudziła wątpliwości.

-Tematem arsenu zajmujemy się od dawna – powiedział Norbert Penza, przewodniczący komisji.– Specjaliści zalecają badania arsenu w tkankach twardych czyli włosach lub paznokciach. Pomiar stężenia arsenu w moczu budzi nasze wątpliwości. Czy takie badania będą wiarygodne?

Piotr Poznański zapewnia, że wybór markera do ustalenia stężenia arsenu w organizmie został prawidłowo wybrany. Jest powszechnie akceptowany jako najbardziej wiarygodny wskaźnik. Ustalony został po konsultacjach i na podstawie opinii specjalistów.

-Czy jest już wytypowana grupa do badań – dowiadywał się radny Paweł Chruszcz.

-Kiedy poznamy więcej szczegółów dotyczących badań – pytała radna Janina Marcinów.

Zastępca prezydenta udzielając odpowiedzi poinformował radnych, iż po 18 września mieszkańcom miasta przedstawiony zostanie harmonogram badań. Dowiedzą się, gdzie i jak można się zarejestrować oraz gdzie i jak oddać materiał do badań. Radni podczas dyskusji wykazali wiele troski o zdrowie mieszkańców miasta.-Wskazywali także różne rozwiązania, które w konsekwencji powinny chronić nasz organizm przed przyswajaniem różnych szkodliwych związków i pierwiastków. Proponowali także na szeroką skalę działania profilaktyczne.

-Jak na razie nie mamy żadnej profilaktyki – powiedział Jarosław Klus z ProNatury. – Nie możemy się dowiedzieć ile metali ciężkich dostaje się do organizmu z powietrza, ile z jedzenia, a może są inne źródła?

Radny Ryszard Gola-Sienkiewicz zaproponował, aby kompleksowo podejść do tematu i między innymi nawiązać współpracę z ościennymi gminami jak również wykorzystać maksymalnie możliwości pozyskania środków na profilaktykę.

–To co my dotykamy to jest wierzchołek góry lodowej-mówił Ryszard Gola-Sienkiewicz.– Znamy wyniki badań prowadzonych przez WIOŚ i KGHM. Biegły stwierdził, iż są w nich rozbieżności. Należy wyjaśnić, dlaczego? Musimy zrobić wszystko, aby poznać stan faktyczny i wprowadzić odpowiednią profilaktykę.

Badanie gleby i badanie powietrza wg radnych powinny być robione cyklicznie, aby wiedza na temat zanieczyszczeń znana była na bieżąco wszystkim mieszkańcom. Władze miasta, powiatu i województwa powinny współdziałać w dążeniu do zminimalizowania skutków skażeń. Mieszkańcy powiatu i miasta powinni mieć dostęp do działań profilaktycznych. Zastanawiają się także, czy dobrym rozwiązaniem dla poprawy zdrowia mieszkańców byłaby zmiana profilu rolnictwa, zastąpienie upraw do celów spożywczych uprawami przemysłowymi.