Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Tadeusz Lityński, Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, proboszcz Parafii pw. Świętego Mikołaja Stanisław Brasse podpisali dokument fundacyjny i umieścili w kapsule czasu, która zamontowana zostanie na wieży kościoła pw. Bożego Ciała.

Kościół pw. Bożego Ciała wielokrotnie ulegał zniszczeniom, jednak najdotkliwiej ucierpiał podczas oblężenia miasta w 1945 roku. Po wojnie staraniem mieszkańców miasta świątynia została odbudowana ale nie odtworzono hełmów wież. Po kilkudziesięciu latach decyzja w sprawie odtworzenia hełmów została podjęta i niebawem zostaną one zamontowane na wieży XVII świątyni. Dzisiaj podpisany został dokument fundacyjny, który umieszczono w kapsule czasu, aby zamontować w kuli na wieży świątyni, aby przyszłe pokolenia mogły dowiedzieć się między innymi kto 20 grudnia 2019 roku był biskupem, papieżem, prezydentem miasta, wykonawcą prac, projektantem czy kierownikiem budowy.

Na remont kościoła pozyskano środki z różnych źródeł, między innymi z  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Dofinansowanie przekazał także  Prezydent Głogowa i Rada Miejska w Głogowie, swoją cegiełkę dołożyli wierni Parafii św. Mikołaja.

Poniżej dokument fundacyjny podpisany między innymi przez Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego, Prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza, proboszcza Parafii pw. Świętego Mikołaja Stanisława Brasse.

” …W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Ku czci Boga Wszechmogącego, Jego wiernego sługi, patrona Miasta i parafii – Świętego Mikołaja Biskupa i na pożytek Bogu i ludziom!

Działo się to 20 grudnia Roku Pańskiego 2019 w Głogowie, w pierwszym roku programu duszpasterskiego realizowanego pod hasłem „Eucharystia daje życie”, w roku odbudowy Teatru w Głogowie, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, pod koniec której Głogów i naszą świątynię obrócono w ruiny, za pontyfikatu papieża Franciszka, gdy Prymasem Polski był arcybiskup Wojciech Polak, metropolitą szczecińsko-kamieńskim był arcybiskup Andrzej Dzięga, rządcą diecezji zielonogórsko-gorzowskiej był biskup Tadeusz Lityński, a prezydentem miasta był Rafael Rokaszewicz. W tym czasie urząd dziekana dekanatu Głogów–św. Mikołaja i proboszcza tutejszej parafii św. Mikołaja pełnił ks.kan. Stanisław Brasse.

Kierownikiem budowy był Łukasz Rup, inspektorem nadzoru inwestorskiego była Małgorzata Marciniak, a głównym wykonawcą była firma Sobota Sp. z o.o. będąca własnością Romana i Bartosza Sobota. Przedsięwzięcie dofinansowały następujące instytucje i osoby: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Prezydent i Rada Miejska w Głogowie, Wierni Parafii św. Mikołaja.

Kościół pw. Bożego Ciała to barokowa, pojezuicka, jednonawowa świątynia wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta, z węższym, wydzielonym prezbiterium i flankującymi je bocznymi kaplicami. Budynek w obecnej postaci budowano w latach 1696-1702 w miejscu starszej XV-wiecznej kaplicy pod tym samym wezwaniem.

W ciągu wieków kościół wielokrotnie ulegał zniszczeniom, jednak najdotkliwiej ucierpiał podczas oblężenia miasta w 1945 roku. Zniszczeniu uległo prawie całe wyposażenie, a dach i wieże w górnych kondygnacjach zostały zrujnowane. W okresie powojennym staraniem mieszkańców Głogowa pojezuicka świątynia została odbudowana i przywrócona do użytku wraz z jednym skrzydłem dawnego kolegium. Niestety odbudowa nie została ukończona, m.in. nie odtworzono barokowych hełmów wież.

W 2017 roku firma Bimacoprojekt Sp. z o.o. z Wrocławia wykonała dokumentację projektową, a w roku następnym przedsiębiorstwo Sobota Sp. z o.o. w Głogowie rozpoczęło prace budowlane przy południowej wieży mające na celu jej wzmocnienie przed osadzeniem hełmu. Prace na wieży północnej były prowadzone w 2019 r. Hełmy zostały umieszczone na wieżach w dniach poprzedzających Święta Bożego Narodzenia 2019 r.

Dzisiaj, po zakończeniu prac związanych z remontem wnętrz wież i osadzeniem hełmów kościoła pw. Bożego Ciała w Głogowie, ten dokument przez powyższe osoby został uroczyście podpisany, po czym w kapsule czasu złożony i w kuli wieży miejscowego kościoła umieszczony.

Kiedy ten dokument zostanie odnaleziony, nas już długo na tej ziemi nie będzie! Prosimy tych, którzy po nas przyjdą: Bądźcie wierni Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, Jego ukochanej Matce Niepokalanej Dziewicy Maryi oraz Kościołowi Świętemu, Jego Tradycji i nauczaniu; kochajcie bliźniego swojego na wzór św. Mikołaja, starajcie się o to, co służy pokojowi i wzajemnemu zbudowaniu, pamiętając, że Concordia civiummurusurbium – Zgoda obywateli murem (obronnym) miast. I trwajcie w wierze katolickiej wierni aż do śmierci!”