W Warszawie, w obecności prezesa KGHM Polska Miedź Marcina Chludzińskiego, Premier Mateusz Morawiecki oraz minister finansów Teresa Czerwińska ogłosili nowy model obliczania podatku od wydobycia niektórych kopalin.
Podatek od wydobycia niektórych kopalin został wprowadzony w 2012 roku. Zmiana w podatku miedziowym pozwoli KGHM na odliczenie darowizn na rzecz samorządów Zagłębia Miedziowego. W praktyce oznacza to wykorzystanie jego części z myślą o realizacji potrzeb mieszkańców regionu. Do lokalnych społeczności może trafić aż do 5 proc. z płaconego przez Spółkę podatku miedziowego, czyli setki milionów złotych w kolejnych latach. Nowe rozwiązanie będzie obowiązywało już od 1 czerwca 2019 roku.
– To znaczący krok, rozpoczęcie dialogu wokół kształtu podatku miedziowego. Przyszłość to inwestycje, to nowe technologie. Ta zmiana i praca nad formułą podatku miedziowego powodują, że możemy myśleć w zbalansowany sposób nad potrzebami firmy, państwa i społeczności lokalnych – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
KGHM Polska Miedź S.A. szczególnie aktywnie reprezentował nowe pomysły i rozwiązania podatkowe działające na rzecz firmy w ostatnich miesiącach podczas rozmów na szczeblu rządowym. Według zapewnień przedstawicieli Rządu, w kolejnych miesiącach będzie on pracował nad dalszą poprawą formuły naliczania podatku od wydobycia niektórych kopalin, co ma przynieść jeszcze więcej korzyści dla społeczności lokalnych.
KGHM jest firmą globalną nie tylko ze względu na aktywa zlokalizowane na trzech kontynentach, ale także dzięki sprzedaży i działalności biznesowej prowadzonej na światowych rynkach. Większość wydobycia i przetwórstwa jest prowadzona w Zagłębiu Miedziowym. Plany biznesowe Spółki oraz perspektywiczne inwestycje wiążą KGHM z Lubinem, Głogowem, Polkowicami i Legnicą na kolejne dziesięciolecia.