Uratował życie kobiecie potrąconej przez samochód. Strażak-ochotnik z Sobina spotkał się z przedstawicielami gminy Polkowice, aby odebrać gratulacje i nowy, galowy mundur.

Na początku września ubiegłego roku Wojciech Ziemba, na co dzień druh w Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobinie, przebywał prywatnie w Poznaniu. Tam był świadkiem potracenia 18-letniej kobiety, która razem z koleżanką prawidłowo przechodziła po pasach. Natychmiast podjął działania ratunkowe.

– Moje działania polegały na udzieleniu jej jak najszybszej pomocy, czyli przywróceniu funkcji życiowych i zabezpieczeniu do momentu przyjazdu pogotowia –mówi Wojciech Ziemba druh z Sobina.

Postawa młodego strażaka z Sobina ujęła wiele osób i stała się głośna niemal w całym kraju. Z bohaterskim druhem spotkali burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki oraz jego zastępca Krzysztof Nester. Przekazując odważnemu druhowi kompletny, nowy mundur galowy.

– Jesteśmy zawsze dumni z postawy i roli, jaką pełnią strażacy w naszej lokalnej społeczności. Są to osoby, które często ryzykując swoje życie zapewniają nam bezpieczeństwo – mówi burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki – Gratuluję postawy, jaką wykazał się pan Wojciech. Niech ten galowy mundur strażacki będzie formą podziękowania za ten wspaniały gest i pełnienie służby na wzorowym poziomie – dodał włodarz Polkowic.

Działając skutecznie i profesjonalnie, Wojciech Ziemba ocalił w Poznaniu ludzkie życie. Uratowana kobieta przygotowuje się bowiem do rehabilitacji.

– Zareagowałem tak, jak nas tego uczą w straży – mówi  strażak z Sobina.

To przygotowanie strażaków-ochotników do udzielania pomocy w każdych okolicznościach, to wielki walor, na który od dawna zwraca się uwagę w gminie Polkowice.

– Wsparcie gminy w postaci licznych szkoleń przynosi efekty. W tym konkretnym zdarzeniu właśnie te umiejętności przydały się w ratowaniu ludzkiego życia – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki.

Gratulacje młodemu strażakowi złożył także zastępca burmistrza Polkowic do spraw społecznych. Krzysztof Nester zwrócił uwagę, że dobrze przeszkolone służby to podstawa naszego poczucia bezpieczeństwa.

– Okazuje się, że nasi strażacy pomagają także poza gminą Polkowice. Pan Wojciech jest najlepszym przykładem tego, że w warunkach zagrożenia ludzkiego życia, potrafił opanować stres i tak wykorzystać swoją wiedzę, aby skutecznie pomóc drugiej osobie. Myślę, że w otoczeniu takich osób możemy się czuć bezpieczni w naszej gminie – uważa Krzysztof Nester, zastępca burmistrza Polkowic do spraw społecznych.

Druh Wojciech Ziemba służy w OSP w Sobinie od trzech lat. Obecnie stara się o przyjęcie w struktury Państwowej Straży Pożarnej.