Pandemia wymusiła mnóstwo zmian. Niebawem rozliczenie przedsiębiorców z przyznanych środków w ramach tarczy pomocowej oraz uruchomienie kolejnych programów.

2020 rok, to rok wyjątkowy i szczególny. Poseł Wojciech Zubowski uważa, że pomimo pandemii i ograniczeń z tym związanych udało się zrealizować wiele ważnych zadań: wybory prezydenckie , wynegocjowanie budżetu UE oraz przekazanie kilkaset milionów złotych na pomoc dla przedsiębiorców, którzy w z powodu pandemii musieli zawiesić lub ograniczyć swoją działalność.

– Na niespotykaną dotychczas skalę rząd udzielił pomocy finansowej przedsiębiorcom, firmom i samorządom.  Gdyby nie tarcze pomocowe, na pomoc finansową rząd przekazał już około 160 mln zł,  to mielibyśmy dużo gorszą sytuację – mówi Wojciech Zubowski Poseł na Sejm RP. – Na przyspieszenie powrotu do normalności duże znaczenie mają szczepionki. Szczepienie grupy „O” jest już prowadzone, niebawem ruszy szczepienie pozostałych grup.

W powicie głogowskim z rządowego wsparcia skorzystało już kilkudziesięciu  przedsiębiorców i samorządy.

– Samorządy powiatu głogowskiego na rozwój infrastruktury otrzymały środki z Regionalnego Funduszu Inwestycyjnego – mówi Wojciech Zubowski Poseł na Sejm RP. – Już uruchamiany jest kolejny rządowy program wsparcia dla gmin tym razem dla gmin popegeerowskich. Będę się starał, aby jak największe środki trafiły do naszych gmin. Do rozdysponowania jest 250 mln zł – dodaje Poseł.

W III kwartale  br. będzie można ponownie skorzystać ze środków z Unii Europejskiej. Zaczną się bowiem pojawiać programy pomocowe związane z walką ze skutkami pandemii oraz inne wpisane do nowego budżetu unijnego.  Na początku br. rozpocznie się także rozliczenie przyznanych środków w ramach tarczy pomocowej dla przedsiębiorców, którzy w związku z pandemią musieli ograniczyć lub zamknąć firmy, przedsiębiorstwa czy placówki gastronomiczne, kulturalne.

– Będą także kolejne tarcze pomocowe dla sektorów najbardziej dotkniętych epidemią, długoterminowe pożyczki rozwojowe na odbudowę potencjału rozwojowego  – mówi Wojciech Zubowski Poseł na Sejm RP.

Rząd od nowego roku wprowadzi także wiele zmian między innymi opodatkuje spółki komandytowe, wzmocni działania, które mają na celu walkę z wyłudzeniami i szarą strefą.

– W Polsce funkcjonuje wiele zagranicznych sieci supermarketów, które po przeanalizowaniu danych finansowych nie powinny funkcjonować, bo należy do nich każdego roku dokładać – mówi Wojciech Zubowski Poseł na Sejm RP. – A skoro należy dokładać do biznesu to w Polsce te firmy nie płacą podatku. W 2021 roku to się zmieni. Podatek trzeba będzie zapłacić od wypracowanego przychodu. Koniec z księgowością kreatywną. 

W 2021 roku najważniejszymi sprawami dla naszego miasta będzie między innymi budowa obwodnicy i dalszy rozwój kolejnictwa.

– Myślę, że w I kwartale br. będzie można już oficjalnie powiedzieć, że GDDKiA złoży stosowne dokumenty związane z realizacją ważnej dla nas inwestycji, jaką jest budowa obwodnicy Głogowa i przeprawy mostowej – mówi Wojciech Zubowski. – Jest kilka wariantów, 2 warianty są brane pod uwagę. Sądzę, że w 2022 roku będą wykonane wszystkie badania, a w 2023 roku będzie można ogłosić przetarg . Prowadzone będą także dalsze rozmowy dotyczące rozwoju kolejnictwa. Mamy dobre połączenie z Lesznem, Wrocławiem, Lubinem i Legnicą. Ważnym miastem w Zagłębiu Miedziowym są Polkowice, dlatego będę prowadził rozmowy, których celem będzie uruchomienie połączenia kolejowego Głogów-Polkowice. 

Poseł Wojciech Zubowski uważa, że 2020 rok, to rok niespodzianek o wielu wyzwań ze względu na koronawirusa.  2021 rok to ciąg dalszy walki z pandemią, skutkami do jakich ona doprowadziła oraz inwestowanie w rozwój infrastruktury.