Głogowscy policjanci ruchu drogowego prowadzili działania „Telefon”. Działania miały charakter ogólnopolski. Mandat karny za korzystanie z telefonu komórkowego, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce, wynosi 200 złotych a na konto kierowcy wędruje 5 punktów karnych.

Rozmowa przez telefon komórkowy, nawet z wykorzystaniem zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego w trakcie jazdy, odwraca uwagę od sytuacji na drodze. Nawyki umożliwiają kierowcy prowadzenie pojazdu. Jego uwaga jest jednak skupiona na innej czynności niż kierowanie. Może to doprowadzić do nieszczęścia i wypadku na drodze. Podczas akcji „Telefon” policjanci skupiali swoją uwagę na kierowcach łamiących zakaz prowadzenia rozmów w trakcie kierowania.

– Badania wskazują, że jedno spojrzenie na telefon komórkowy może zająć kierowcy nawet 5 sekund. Samochód poruszający się z prędkością 50 km/h w czasie 1 sekundy przejeżdża około 13,3 m. To oznacza, że jeżeli kierowca spojrzy na telefon komórkowy – w czasie 5 sekund przejedzie ponad 66 metrów – mówi podinsp. Bogdan Kaleta Oficer Prasowy KPP w Głogowie.  – Samochód pokonuje dystans ponad 66 metrów, a kierujący nim nie widzi co się dzieje na drodze! Do tego dochodzi czas reakcji kierowcy (około 1 sekundy), czyli kolejne metry, w trakcie których w przypadku zaistnienia zagrożenia nic się nie dzieje. Dopiero po tak długim czasie i przejechaniu prawie 80 metrów – kierowca uruchomi układ hamulcowy, a następnie pojazd zacznie hamować.

Mandat karny za korzystanie z telefonu komórkowego, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce, wynosi 200 złotych a na konto kierowcy wędruje 5 punktów karnych.

 

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.