W Muzeum Miedzi w Legnicy czeka nie lada frajda na najmłodszych, ale też na dorosłych, chcących bliżej poznać tajemnice kopalni, wydobycia i pracy górnika. Wystawa “Miedź. Dzieje niezwykłego metalu” to sporo zabawy z roboklockami lego, z których buduje się maszyny górnicze, czy też z okularami HTC, w których można wirtualnie znaleźć się w kopalni.

Wystawa legnickiego muzeum cieszyła się ogromną popularnością podczas ferii.
Z niecodziennych atrakcji w ramach wystawy „Miedź. Dzieje niezwykłego metalu” najbardziej cieszą się najmłodsi. Podczas ferii dużą popularność miały warsztaty z roboklockami, z których dzieci budowały maszyny górnicze i mogły nimi sterować. – Mamy cztery takie maszyny. Część to prawdziwe maszyny, czyli kruszarka, taśmociąg, pojazd poszukujący i wiercący, czyli kotwiarki. Te wszystkie maszyny zostały odwzorowane na oryginalnych maszynach produkowanych przez KGHM Zanam. Wszystkie mechanizmy zostały przeniesione w świat klocków lego – mówił Tomasz Stolarczyk, kustosz działu archeologii w Muzeum Miedzi w Legnicy.

Wystawa podzielona została na dwie części. Pierwszą, opartą o bogate zbiory Muzeum Miedzi w Legnicy oraz eksponaty wypożyczone z zaprzyjaźnionych muzeów i instytucji. Druga część to multimedia oraz nowoczesne sposoby prezentacji wiedzy. Muzeum Miedzi w Legnicy przygotowało ten projekt we współpracy z KGHM CUPRUM. Wśród niecodziennych rozwiązań jest gra multimedialna Świat bez surowców, okulary HTC, przenoszące do wirtualnej kopalni zarówno średniowiecznej, ale też współczesnej, w której musimy dokonać eksplozji materiałów wybuchowych. Tam trzeba samodzielnie wprowadzić ładunki do otworów strzałowych. Wystawa to też hologram prezentujący współczesnego górnika wraz z jego wyposażeniem. – Ta wystawa to efekt międzynarodowego projektu w zakresie edukacji dzieci i młodzieży. Pokazujemy najmłodszym, że muzea nie są nudne. W nowoczesny sposób pokazujemy z czym mamy do czynienia w Zagłębiu Miedziowym. Nasze muzeum działa już ponad 55 lat, a ta wystawa to, jak ostatnio słyszałem, ekspozycja na miarę XXI wieku – mówił Tomasz Stolarczyk, kustosz działu archeologii w Muzeum Miedzi w Legnicy.

Ekspozycja będzie do marca 2019, a zatem każdy może udać się do Muzeum i poznać dzieje miedzi w nietuzinkowy sposób.