Wskaźnik beznoapirenu rośnie w sezonie grzewczym. Wpływ ma na to złe paliwo w piecach. Urzędnicy będą kontrolować źródła niskiej emisji, czyli czym w kotłowniach palą właściciele domków jednorodzinnych?
O zanieczyszczeniu powietrza w Głogowie radni miejscy i powiatowi mówią coraz więcej. Tym tematem zajmują się także komisje, w powiecie Komisja ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ekologii oraz w mieście Komisja Ekologii, Zdrowia, Sportu i Turystyki. Zanieczyszczenie powietrza było również tematem ostatniej sesji Rady Miasta Głogowa. Wzięli w niej udział przedstawiciele WIOŚ, Urzędu Marszałkowskiego i HM Głogów. Podczas swoich wystąpień zaproszeni goście uspokajali, iż z powietrzem w naszym mieście nie jest najgorzej, jest w miarę dobrze. Przedstawiali statystyki, tabelki, wykresy i słupki. Radny Norbert Penza pytał, skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest aż tak źle. Obecni na sesji nie potrafili jednoznacznie wskazać truciciela, emitenta różnych pierwiastków chemicznych, które trafiają do atmosfery. Zgodnie z informacją przekazaną przez radnego Rady Powiatu Glogowskiego w styczniu poziom arsenu przekroczony został o 709%, w lutym o 1055%, w marcu przekroczenie norm na poziomie 1933%. W kwietniu poziom przekroczenie wynosiło 2783%, w maju był na poziomie 1175%, we wrześniu poziom docelowy arsenu przekroczono o 5692%. Radni sugerują, iż na stan powietrza w naszym mieście i powiecie wpływ mają huta, transport drogowy i kolejowy oraz dymy z kominów domków jednorodzinnych.
– Przez miasto przewożone są różne towary, nawet do huty. Nie wiemy czy to wszystko podczas transportu jest dobrze zabezpieczone, czy może dostaje się do naszego środowiska – mówi radna Janina Marcinów.
– Złe paliwo w piecach powoduje wzrost beznoapirenu – mówi radny Krzysztof Sarzyński. – Czy miasto ma plany związane z wycofaniem pieców, chociażby z budynków zarządzanych przez miasto? Co my, jako miasto, możemy zrobić, aby zapobiec wzrostowi poziomu benzopirenu?
Wg. wcześniej wykonanych badań, zleconych przez Starostwo Powiatowe w Głogowie, w sezonie grzewczym rośnie wskaźnik beznoapirenu. Rakotwórczy benzopiren zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
– Będziemy kontrolować źródła niskiej emisji – mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Miasta Głogowa. – Wspólne działania w niedługim okresie wpłyną na poprawę środowiska.
HM Głogów zobowiązała się wykonać analizę spacjacyjną emisji, aby potwierdzić lub zaprzeczyć sugestiom radnych iż zakład emituje do atmosfery szkodliwe dla zdrowia pierwiastki takie jak arsen, kadm, ołów i nikiel. Urzędnicy zobowiązali się, iż przeprowadzą kontrolę domków jednorodzinnych, aby ustalić czym głogowianie palą w swoich piecach i jaki to ma wpływ na środowisko. Władze miasta zapewniły, iż będą starały się pozyskać środki z różnych źródeł, które w formie dotacji przeznaczone zostaną na wymianę pieców.