Strażacy z Chociemyśli pozyskali grant finansowy w wysokości 4000 zł. Zrealizują wiele ciekawych działań, będą warsztaty folkowe i tradycyjnych wypieków, wspólne wędkowanie i piknik.
Strażacy z Chociemyśli pozyskali grant finansowy w wysokości 4000 zł z Fundacji Banku Zachodniego WBK w III edycji konkursu „Tu mieszkam tu zmieniam”. Projekt pn. „Działamy w Chociemyśli” zakłada realizację wielu ciekawych działań skierowanych do lokalnej społeczności, w tym dzieci i młodzieży.
– Projekt Ochotniczej Straży Pożarnej w Chociemyśli pn. „Działamy w Chociemyśli” to godna naśladowania współpraca partnerska. Wspieramy takie działania, dzięki nim mieszkańcy w różnym wieku integrują się ze sobą i budują wspólnotę. Cieszymy się, że lokalna społeczność samodzielnie podejmuje takie działania- mówi Łukasz Horbatowski, Wójt Gminy Kotla.
W działania z druhami z OSP zaangażowali się także: KGW, zespół folklorystycznego Wrzos, Koło Wędkarskie Jaź, Rada Sołecka i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli
– Celem konkursu jest wyzwolenie potencjału społecznego członków lokalnych organizacji pozarządowych i innych grup do działania na rzecz wspólnego dobra – mówi Barbara Kobiela koordynator projektu.- W porozumieniu z innymi grupami postanowiliśmy zrobić coś więcej dla naszej społeczności w Chociemyśli. Zgłosiliśmy naszą inicjatywę do konkursu i komisja uznała ją za ciekawą. Duże znaczenie ma tu zaangażowanie przedstawicieli w/w grup, które jako partnerzy będą podejmować różnorodne działania prowadzące do lepszego i ciekawszego funkcjonowania wszystkich mieszkańców. Wszyscy zaangażowani w działania projektowe będą pracować w ramach wolontariatu.
W ramach projektu zespół folklorystyczny „Wrzos” będzie prowadził warsztaty folkowe, wolontariuszki z Koła Gospodyń Wiejskich poprowadzą warsztaty tradycyjne z wypieków oraz wybranych technik rękodzieła, Koło Wędkarskie „Jaź” zorganizuje interaktywne warsztaty wędkarskie dla zainteresowanych rodzin. Kolejną propozycją dla rodzin będzie Piknik Rodzinny.
– Dla rozpowszechnienia wiedzy o ludziach z Chociemyśli, którzy wnieśli lub wnoszą wiele np. w dziedzinie kultury i sztuki, którzy mają swoje pasje, przeprowadzimy z dziećmi i młodzieżą grę questową pn. „Jestem stąd”. Gra zakończy się prezentacją w dowolnej formie o wybranych osobach – wyjaśnia Barbara Kobiela.
W ramach programu wszyscy zajmą się zagospodarowaniem lokalnej przestrzeni, nasadzając rośliny ozdobne. Całość zostanie wzbogacona ścianką pawilonową, składane krzesła, które przydadzą się podczas wspólnych spotkań, natomiast przed Wiejskim Domem Kultury zamontowane zostaną stojaki na rowery.
– Wszystkie działania wpłyną pozytywnie na rzecz rozwoju aktywności społecznej. Spotkania integracyjne wpłyną na zacieśnienie więzi międzypokoleniowych oraz pogłębienie współpracy lokalnych organizacji – mówi Barbara Kobiela