Wpłynęły trzy wnioski dotyczące demontażu i usunięcia wyrobów zawierających azbest. Gmina stara się ośrodki zewnętrzne.
Płyty cementowo-włóknowe zawierające azbest, były kiedyś bardzo cenionym materiałem budowlanych. Stosowano je w większości na pokrycia dachowe. Po kilkudziesięciu latach okazało się, że płyty są szkodliwe dla środowiska i ludzi. Podjęto więc decyzje o ich utylizacji. Gmina Żukowice wzorem ubiegłych lat złożyli wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu o udzielenie pomocy finansowej na realizację zadania pn.„Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Żukowice w 2018 r.”
– W ramach zasad konkursu WFOŚiGW pokrywa 85% kosztów związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest, natomiast pozostałe 15% kosztów dla osób fizycznych zostanie sfinansowane z budżetu Gminy Żukowice – mówi Krzysztof Wołoszyn Wójt Gminy Żukowice.
Do urzędu wpłynęło 9 wniosków, z czego 6 dotyczy wywozu i unieszkodliwienia zdemontowanych już wyrobów w ilości 5,00 Mg, natomiast pozostałe 3 dodatkowo będą dotyczyć demontażu – 5,20 Mg. Szacunkowa ilość odpadów do unieszkodliwienia na 2018 r. wyniosła 10,20 Mg. Przybliżona wartość zadania będzie wynosi ponad 6.000 zł brutto, z czego wnioskowana dotacja wynosi 5.202 zł brutto, pozostałe koszty poniesione zostaną z budżetu Gminy Żukowice.
– W ubiegłych latach skutecznie realizowaliśmy program. W naszej gminie, zutylizowaliśmy dziesiątki ton azbestu. Obecnie czekamy na rozpatrzenie wniosków przez WFOŚiGW – mówi wójt.