Wskaźnik beznoapierenu rośnie w sezonie grzewczym. Dymy z kominów zatruwają środowisko i wpływają na samopoczucie mieszkaniowe. Stare piece trzeba będzie wymienić. Od 1 lipca zakaz stosowania paliw złej jakości.
Smog, arsen i wiele innych związków znajduje się w powietrzu wdychanym przez mieszkańców miasta i Powiatu Głogowskiego. Urzędnicy i radni bardzo aktywnie zajęli się zdiagnozowaniem trucicieli. Zapowiedzieli także walkę ze smogiem, który w sezonie grzewczym daje się we znaki. Dogrzewanie piecami powoduje wzrost stężenia benzoapirenu.
– Nie wiem czym ludzie palą – mówi Grażyna, 39-letnia głogowianka. – Czasem rano, gdy idę do pracy to nie mogę oddychać bo dym unoszący się nad chodnikiem po prostu mnie dusi. Śmierdzi, dusi i ogranicza widoczność bo tworzy mgłę.
Zanieczyszczeniem powietrza zajęli się także rani powiatowi i miejscy. Na posiedzeniach komisji szukają rozwiązań, które pozwolą mieszkańcom miasta i powiatu żyć w przyjaźniejszym środowisku. Na jednej z sesji rady miasta zaproponowali, aby przeprowadzić kontrole pieców w domach, w których mieszkańcy palą w sezonie grzewczym. Urzędnicy zobowiązali się, iż przeprowadzą kontrole, które będą miały na celu ustalenie czym głogowianie palą w swoich piecach i jaki to ma wpływ na środowisko. Władze miasta zapewniły także, iż będą starały się pozyskać środki zewnętrzne, które w formie dotacji przeznaczone zostaną na wymianę pieców. Walkę smogowi wypowiedzieli także radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Na XLI sesji w listopadzie 2017 roku podjęto uchwałę antysmogową. „ …Zgodnie z nowymi przepisami na Dolnym Śląsku stopniowo będą likwidowane piece na węgiel. Zakaz ich montowania obowiązywał będzie od lipca 2018 r. Główne założenia wszystkich projektów dotyczą wyeliminowania spalania paliw złej jakości i wyłączenia z obiegu instalacji grzewczych powodujących trującą emisję gazów oraz pyłów do atmosfery, wymianę kotłów i pieców na niskoemisyjne oraz zakaz palenia paliwami stałymi we Wrocławiu i w uzdrowiskach. Uchwała umożliwia korzystanie z kominków, pod warunkiem, że spełniają one standardy określone w dyrektywie UE (tzw. dyrektywie ekoprojektu) oraz nie stanowią podstawowego źródła ciepła w lokalu. Możliwe jest wyposażenie instalacji w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu (elektrofiltry). … Nowe przepisy od 1 lipca 2018 r. Wtedy wejdzie w życie zakaz stosowania najgorszej jakości paliw stałych: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem i biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%. …”