„Dolny Śląsk . Pamiętam Powódź” to publikacja o wydarzeniach, które miały miejsce w 1977 roku. Zawiera ona eseje, dziesiątki wspomnień, trzy dzienniki, reportaż, opowiadanie, wywiad, grafiki, archiwalne zdjęcia.
Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza i Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zapraszają na głogowską premierę książki oraz pokaz godzinnego filmu dokumentalnego poświęconego 20. rocznicy powodzi z 1997 roku. Publikacja pt.„Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź” oraz dołączony do niej film dokumentalny są efektem całorocznego projektu kulturalnego realizowanego na Dolnym Śląsku w 2017 roku.
– W 2017 roku realizatorzy projektu odwiedzili kilkanaście dolnośląskich miejscowości, w których realizowali badania terenowe, spotykali się z mieszkańcami i gromadzili materiały audiowizualne. Bielawa, Brzeg Dolny, Dzierżoniów, Głogów, Jeszkowice, Kamieniec Wrocławski, Kłodzko, Legnica, Łany, Nowa Ruda, Pieszyce, Rzeczyca, Ścinawa, Świdnica, Świebodzice, Wrocław. W większości z tych miejsc byli wielokrotnie – mówi Dariusz Czaja, wiceprezes TZG.
Zbiórka wspomnień prowadzona była w różny sposób. Każdy, kto przeżył powódź o swoich wspomnieniach z tamtych czasów mógł podzielić się także w pociągach Kolei Dolnośląskich, gdzie na wybranych trasach nagrywano wywiady z pasażerami.
– W 37 filiach Miejskiej Biblioteki we Wrocławiu umieszczono pojemniki na wspomnienia, do których przez wiele tygodni każdy mógł przekazać swoje własne powodziowe „pamiętam, że…”.– tak o powodzi z 1997 roku jeszcze nie opowiadano – mówi Dariusz Czaja.
Prezentacja odbędzie się we wtorek, 15 maja o godz. 17 w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Zamku Książąt Głogowskich. Wstęp wolny. W trakcie spotkania będzie możliwość nabycia zestawu (książka z filmem).
Zdjęcie: TZG