Poradnie diabetologiczna i endokrynologiczna już działają. Rusza program dot. badań gęstości kości. Samorządowcy szukają lekarzy specjalistów pulmonologów i gastrologów.
Gmina Miejska w Głogowie, Gmina Żukowice, Gmina Kotla i Gmina Pęcław połączyły siły w walce z zanieczyszczeniem powietrza w powiecie. Prezydent i wójtowie podpisali list intencyjny ma mocy którego podejmować będą wspólne działania zmierzające do poprawy jakości życia mieszkańców Powiatu Głogowskiego. Jeden z punktów porozumienia obliguje samorządowców do zabiegania o Rządową pomoc. Prezydent i wójtowie skierowali pisma o wsparcie do ministra zdrowia, ministra ochrony środowiska, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz wojewody. Jak na razie niewiele to dało.
– W piśmie do ministra zdrowia przedstawiliśmy naszą sytuację i poprosiliśmy o podjecie zdecydowanych kroków w celu znalezienia przyczyn przekroczeń i jednocześnie o podjęcie działań programowych, profilaktycznych skierowanych do naszych mieszkańców – mówi Łukasz Horbatowski Wójt Gminy Kotla. – Niestety nie mamy wsparcia w Rządzie, a ono jest nam potrzebne.
– Zostaliśmy sami bez pomocy ze strony Rządu– mówi Krzysztof Wołoszyn Wójt Gminy Żukowice. – Jedynie Marszałek Województwa Dolnośląskiego wyraził wolę wsparcia w tej ważnej dla nas sprawie.
– Napisaliśmy pisma do parlamentarzystów – mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Miasta Głogowa. – Prosimy i o wsparcie naszych działań i przedstawienie naszego problemu na posiedzeniach komisji i Sejmu.
Głogowianie wciąż cierpliwie czekają na działania, które poprawią ich jakość życia. Nikt nie mówi o zamknięciu emitenta tych szkodliwych dla zdrowia pierwiastków i substancji. Oczekuje się jedynie zdecydowanych działań w trosce o zdrowie i życie mieszkańców miasta i Powiatu Glogowskiego.
-Mamy już poradnie diabetologiczną, endokrynologiczną, rusza densytometria – mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Miasta Głogowa. – Prowadzimy również edukację. Zamierzamy w większym stopniu położyć nacisk na dietę i zdrowy styl życia. Niektórzy podchodzą do tego sceptycznie. Na arsen nie ma lekarstwa. Jeżeli nasze organizmy będą silniejsze, bardziej odporne, lepiej poradzimy sobie z dolegliwościami wynikającymi z oddziaływaniem arsenu na nasz organizm.
Gmina Miejska w Głogowie planuje uruchomić kolejne poradnie, w których lekarze zapewnią pomoc i opiekę mieszkańcom powiatu. Poszukiwani są lekarze o specjalności pulmonologia i gastrologia. Poradnie finansowane będą ze środków gminy i Fundacji KGHM Polska Miedź.