Od 1 lipca tylko drogą elektroniczną przyjmowane są wnioski o środki w ramach programu 300+. Od sierpnia wnioski przyjmować będzie MOPS, BOM w ratuszu i Galerii.
Trzysta złotych dla dzieci z okazji rozpoczęcia roku szkolnego przyznał Rząd. Rodzice dzieci, którym przysługuje świadczenie w ramach programu od 1 lipca mogą drogą elektroniczną składać wnioski o wypłatę świadczenia. Od 1 sierpnia wnioski przyjmować będzie MOPS i urzędnicy w BOM w głogowskim ratuszu i Galerii Glogovia.
Świadczenie przysługuje rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym. 300 + mogą otrzymać dzieci i młodzież w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Wypłacane będzie na dziecko lub osobę uczącą się do 20. roku życia, na dziecko lub osobę uczącą się do 24. roku życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności. Wypłata świadczenia następuje w terminie dwóch miesięcy licząc od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Na wnioski złożone w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia wypłata nastąpi do 30 września.
– Mam troje dzieci. Pieniądze na pewno się przydadzą na wyprawkę do szkoły. Książki, zeszyty i przybory szkolne nie są tanie. Dostaję także pieniądze w ramach 500+. To dla mnie duża pomoc, chociaż pracuję. Sama wychowuję dzieci – mówi Angelika, mama dwójki dzieci w wieku szkolnym i przedszkolaczka w „zerówce”.
– Miałam pięcioro dzieci i nikt mnie nie pytał skąd wezmę pieniądze na ubranie do szkoły, książki czy zeszyty. Pracowaliśmy oboje z mężem, było ciężko, żyliśmy skromnie – mówi Józefa, 56-letnia głogowianka.- Teraz każda rodzina dostaje na dzieci dużo pieniędzy 500+, 300+. Nie ma już biedy.
Pieniądze w ramach programu 300+ nie przysługują, jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie. Program nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole, studentów, dzieci uczących się w szkole policealnej lub szkole dla dorosłych.