Prace przy odbudowie teatru postępują. Już jesienią budynek zostanie oddany do użytkowania. „Piastus” pierwszym spektaklem na deskach odbudowanego teatru.
Jest już dach, w środku budynku fachowcy zakładaj instalacje. Tynki na ścianach pojawią się w okresie jesienno letnim. Głogowski teatr powoli podnosi się z ruin. Jesienią budynek zostanie oddany do użytkowania. Na odbudowę historycznego obiektu zarezerwowano 28 mln zł, z czego 14 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych pozostałe z budżetu miasta.
-Kilka lat temu podjąłem decyzję o odbudowie teatru. Konsekwentnie wdrażaliśmy ją w życie. Długie miesiące staraliśmy się , aby obiekt znalazł się na liście najważniejszych inwestycji w województwie i kraju. Otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych w dyspozycji ministra kultury – mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Miasta Głogowa. – To był ostatni moment, aby teatr remontować, bo niebawem mógłby się nam cały rozsypać. Późną jesienią chcemy oddać obiekt do użytkowania. Odbudowa teatru to kolejny etap odbudowy Starego Miasta to także kolejna oferta kulturalna. Na deskach teatru gościć będziemy teatry, aktorów z całej Polski. Będą także występować teatry amatorskie. Obiekt będzie wykorzystywane również na organizowanie konferencji, koncertów.
„Piastus” dzieło Andreasa Gryphiusa opisujące legendarne początki państwa polskiego i dynastii piastowskiej, której był administratorem, będzie spektaklem inaugurującym otwarcie głogowskiego teatru. Tłumaczeniem dzieła A. Gryphiusa zajął się doktor Marcin Błaszkowski. Jak twierdzi M. Błaszkowski dotychczas nie przetłumaczono w pełni żadnego dzieła teatralnego Gryphiusa.
– Jest to zaskakujące, bo jest on uważany za ojca dramatu niemieckiego. Nie może być niczego lepszego jak sztuka Gryphiusa na otwarcie teatru jego imienia. Obecnie zajmuję się przekładem sztuki pod tytułem „Piast” – powiedział Marcin Błaszkowski.
Na otwarcie Teatru im. Andreasa Gryphiusa władze miasta przygotowują także publikacje poświęcone historii głogowskiego teatru. Tym tematem zajmuje się Dariusz Czaja.
– Powstaje publikacja naukowa dotycząca „Piastusa” i publikacja popularno-naukowa dotycząca dziejów głogowskiego teatru. Publikacja będzie zawierała informacje o tym, jak teatr powstał, w jaki sposób był wykorzystywany i rozbudowywany – powiedział Dariusz Czaja z TZG.
W książce będą także informacje dotyczące gwiazd występujących na scenie teatru. Wielkimi gwiazdami byli między innymi Franciszek Liszt, znany niemiecki kompozytor i Emil Janninks, największa gwiazda kina niemieckiego, aktor teatralny i filmowy. Jako pierwszy w historii odebrał statuetkę Oscara dla najlepszego aktora.