Próby samookaleczenia i samobójstwa oraz częściej popełniają młodzi ludzie, w wieku szkolnym. Samobójstwa, po wypadkach i nowotworach, są najczęstszą przyczyną zgonów młodych ludzi. Do większości samobójstw dochodzi w stanie depresyjnym. „Zobacz, usłysz” to program skierowany do rodziców i opiekunów, zaniepokojonych zachowaniem dzieci.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Głogowie realizuje programy, których celem jest wspieranie rodziny poprzez zwiększenie umiejętności wychowawczych rodziców i opiekunów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu rodzin pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wdrażają program „Zobacz, usłysz” .
– Adresatami tego programu są szczególnie rodzice i opiekunowie, których niepokoją zachowania ich dzieci i wynikające z tego konsekwencje – mówi Aurelia Plichta starszy specjalista pracy socjalnej, psychoterapeuta.- Głównym celem projektu jest nabycie przez rodziców wiedzy dotyczącej prawidłowości okresu dojrzewania jak również podniesienie świadomości na temat czynników ryzyka wyzwalających zachowania problemowe osób młodocianych.
Program w szczególności dotyczy dzieci mających problem z rozpoznawaniem i regulacją własnych emocji, podatnych na irytację i agresję, eksperymentujących ze środkami psychoaktywnymi, podejmujących zachowania ryzykowne np. próby samobójcze i samookaleczenia. Tematyka proponowanych spotkań w ramach projektu „ Zobacz, usłysz” obejmuje między innymi: podniesienie świadomości dotyczącej wpływu postaw rodzicielskich na rozwój i proces socjalizacji dzieci w wieku dojrzewania, nabycie i wdrożenie wiedzy dotyczącej prawidłowości okresu dojrzewania i istniejących wszechstronnych zagrożeń dotyczących tego etapu rozwojowego, w szczególności zachowań autodestrukcyjnych i prób samobójczych, rozwój kompetencji w zakresie pozytywnych relacji z dzieckiem w wieku dojrzewania, nabycie wiedzy na temat strategii i metod radzenia sobie w sytuacjach trudnych, poszerzenie świadomości na temat trudności związanych z przebiegiem etapów rozwojowych.
Realizacja proponowanego projektu pod nazwą „Zobacz ,usłysz” obejmuje cykl ośmiu trzygodzinnych spotkań prowadzonych przez psychologa oraz psychoterapeutę. Projekt kierowany jest do wszystkich mieszkańców naszego miasta, nie tylko do podopiecznych MOPS. Osoby zainteresowane więcej informacji uzyskają pod numerem telefonu tel. 767276557, 767276530