Warsztaty kulinarne i ekologiczne, swap party i wiele innych ciekawych działań na Placu targowym przy Wałach Bolesława Chrobrego z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem, 17 października, na placu targowym przy Wałach Chrobrego zorganizowane zostaną działania mające na celu ukazanie „Oblicza Ubóstwa”. Organizatorzy przygotowali: warsztaty kulinarne – posiłki zostaną przygotowane na miejscu wydarzenia w formie pokazów i warsztatów kulinarnych mających na celu ukazanie sposobów przygotowywania łatwych i tanich posiłków dla rodziny; Swap party – punkt wymiany ubrań dodatków, książek i zabawek; punkty informacyjno – doradcze dla osób potrzebujących wsparcia MOPS; punkt inforacyjno – doradczy PUP – konsultanci urzędu pracy będą mogli zaoferować formy aktywizacji i przedstawić aktualne oferty pracy; „oblicza ubóstwa świata” – wystawa fotografii autorstwa Grażyna Sroczyńska – głogowskiej podróżniczki. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie zbiórka darów czyli produktów spożywczych, które zasilą społeczne lodówki.
– Problem ubóstwa jest powszechnym zjawiskiem społecznym, obejmującym wiele aspektów. Ubóstwo to brak środków do godnego życia, czyli życia, które odróżnia się od wegetacji. Ubóstwo może być zależne albo niezależne od woli człowieka. Czasami przypadek sprawia, że człowiek zostaje przesunięty na tzw. margines społeczny – mówi Anna Mazurkiewicz z MOPS. – Przyczyną, na którą nie mamy wpływu jest choroba, działanie sił przyrody. Powódź czy nawet susza mogą spowodować, że człowiek zamożny może stać się ubogi. Do osób szczególnie narażonych na pogorszenie warunków życia należą: rodziny patologiczne, rodziny dotknięte bezrobociem, rodziny pochodzące z wiosek i małych miejscowości, sieroty, osoby samotnie wychowujące dzieci, osoby bez wykształcenia, osoby niepełnosprawne, chore, emeryci i renciści, bezdomni, więźniowie, imigranci i uchodźcy.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Głogowie od wielu lat stara się dotrzeć do osób potrzebujących pomocy. Realizuje projekty, które mają za zadanie pomóc w wyjściu z ubóstwa. Podejmowane przez MOPS działania realizowane są w partnerstwie ze społecznością lokalną, instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi.