„Negocjacje z samobójcą: nie skacz, porozmawiajmy” – pod takim hasłem 23 października w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Głogowie, w godz. 16:00 – 18:30, odbędzie się bezpłatna, otwarta konferencja powiatowa, podejmująca temat zjawiska samobójstw wśród dzieci oraz młodzieży. Szkolenie prowadzą specjaliści z Głogowa i Wrocławia.

Według statystyk prowadzonych przez Komendę Główną Policji w roku 2018 samobójstwo próbowało popełnić 746 nastolatków w wieku 13-18 lat (w 2017 roku odnotowano 702 przypadki) i 1143 osoby w wieku 19-24 (wartość tożsama z rokiem 2017). Światowa Organizacja Zdrowia podaje, iż co roku odbiera sobie życie 800 tysięcy osób – to tak jakby zniknęło duże miasto.

– Niepokoją dane, niepokoi sytuacja. Trudno jednoznacznie ocenić czynniki wpływające na próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży, pośród nich, jak podają raporty Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę, znajdują się między innymi: zaburzenia zdrowia psychicznego, brak właściwej komunikacji z rodzicami, dręczenie szkolne, przemoc rówieśnicza. Na pewno dramatyczna decyzja dziecka, nastolatka jest wołaniem o pomoc. I powinniśmy je usłyszeć – mówi  Jarosław Dudkowiak Starosta Głogowski.

Wychodząc naprzeciw potrzebom, ale też problemom, które mogą dotyczyć każdej rodziny, powiat głogowski realizuje kampanię szkoleniowo-informacyjną, wynikającą z Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przyjętego na lata: 2018-2022.

– Nasze konferencje są cykliczne, ich mnogość z pewnością jest elementem działań profilaktycznych. Po raz drugi w tym roku postanowiliśmy zaprosić grono prelegentów, mając nadzieję, że nie tylko wzbogacimy dyskurs społeczny, przede wszystkim zwrócimy uwagę na najmłodszych i ich problemy – dodaje Jarosław Dudkowiak Starosta Głogowski. – Do udziału w konferencji zapraszam mieszkańców powiatu głogowskiego, zwłaszcza i przede wszystkim rodziców dzieci szkolnych. Będziemy rozmawiać o problemach w dorastaniu, o tym wszystkim co ze sobą niesie pęd cywilizacyjny. Nie jest to ostatnia konferencja na pewno kolejna zorganizowana zostanie dla młodzieży.

Jak twierdzi Jeremi Hołownia Wicestarosta problem samobójstw dotyczy coraz młodszych osób.

– Pewne procesy powinny być wcześniej rozpoznawane przez rodziców, nauczycieli i wszystkie osoby, które mają kontakt z dziećmi – mówi Jeremi Hołownia. – W czasie konferencji chcemy zwrócić uwagę na te elementy, wyczulić. Mamy specjalistów i miejsca, w których można uzyskać pomoc.

Prezes Zarządu głogowskiego szpitala Edward Schmidt przypomniał, iż w przychodni przy ul. Kościuszki uruchomione zostało Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień. Funkcjonuje tam poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i poradnia leczenia uzależnień u dzieci. Jak twierdzi prezes, możliwości leczenia i diagnozowania są modelowe. Prezes jednak podkreśla, iż w każdym przypadku ważne jest współdziałanie wszystkich ogniw a przede wszystkim rodziny, która powinna posiadać odpowiednią wiedzę.

-Problem zaczyna się w rodzinie i rodzina zaopatrzona w wiedzę, w pierwszej kolejności jest w stanie wyłapać te przypadki i skierować do poszczególnych fachowców. Konferencje skierowane są przede wszystkim do rodziców, ale i również służą temu abyśmy w ramach tej organizacji, która tworzy się w sposób modelowy, byli w stanie w sposób skuteczny nieść pomoc dzieciom – mówi Edward Schmidt prezes głogowskiego szpitala.

Program konferencji obejmuje trzy 45. minutowe wykłady. Pierwszym z nich jest wystąpienie Katarzyny Hanke „Otwarty dialog jako profilaktyka i leczenie w sytuacjach kryzysu emocjonalnego”, kolejno Iwona Zaglaniczna opowie o „Mediacjach jako konstruktywnym sposobie realizowania problemów”. Zwieńczeniem konferencji będzie prelekcja specjalisty ds. negocjacji z samobójcami Dawida Marczyńskiego z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, nosząca tytuł „Praktyka w negocjacjach z samobójcą”.