Wiceprzewodnicząca Rady zabiega o wymianę starego pieca, na nowy i ekologiczny, w powiatowym budynku przy ul. Sikorskiego. Starosta obiecuje, że może to nastąpić w 2020 roku. Mieszkańcy pobliskich domów muszą uzbroić się w cierpliwość.
Raport z wykonania programu ochrony środowiska dla powiatu głogowskiego stanowi podstawowe narzędzie prowadzenia polityki ekologicznej w powiecie. Zawarte w nim informacja była tematem dyskusji radnych na ostatniej sesji. Agnieszka Rajchel wiceprzewodnicząca rady odniosła się do skarg składanych na jej ręce przez mieszkańców ul. Sikorskiego i obietnicy zarządu.
– Cieszy nas systematyczna poprawa środowiska, chociaż daleko do doskonałości . Poprawa każdego parametru działa na korzyść mieszkańców miasta i powiatu – mówi Agnieszka Rajchel . – Dlatego też proszę o wymianę pieca w budynku przy ul. Sikorskiego. Wielokrotnie słyszeliśmy obietnice, że zarząd myśli o wymianie pieca, słyszeliśmy o możliwościach skorzystania z dopłat miejskich czy rządowych. W piśmie skierowanym do mnie starosta informuje, że piec w tym budynku jest sprawny, opalany węglem wysokokalorycznym a ewentualna wymiana na piec gazowy mogłaby nastąpić w 2020 roku. Słyszymy o ekologii, o walce ze smogiem o dbałości o środowisko, jaki przykład daje samorząd? Zarząd przez swoje działania a może ich zaniechanie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Mam nadzieję, że w 2020 roku piec w Uniwersytecie Trzeciego Wieku będzie ekologiczny, nie będzie szkodził mieszkańcom pobliskich domów i środowisku.
Starosta odnosząc się do słów Agnieszki Rajchel Wiceprzewodniczący Rady zasugerował, aby radna zrobiła rozeznanie jaka sytuacja smogowa jest w pobliskich gminach. Czym palą mieszkańcy gmin i w jakich piecach.
– Powiat jest największym trucicielem miasta i obszarów gmin bo ma jeden piec węglowy? – pyta Jarosław Dudkowiak, Starosta Głogowski. – Polska węglem stoi, tak mówi Premier Rządu, rozwijajmy gospodarkę opartą na węglu, czy róbmy coś innego.