Dr Sławomira Lisewska z PWSZ w Głogowie otrzymała zaproszenie do Zamku Królewskiego w Warszawie na uroczystość wręczenia nagrody im. Prof. Aleksandra Gieysztora. Fundacja Bankowa im Leopolda Kronenberga przy Banku City Handlowy doceniła pracę wykładowcy głogowskiej uczelni oraz studentów.
Dr Sławomira Lisewska jest inicjatorką i koordynatorką projektu studentów II i III roku nowych mediów. W ubiegłym roku wraz ze studentami przy dużym udziale i współpracy „cukrowników” oraz ich rodzin powstał film „Głogów. Miejsca i ludzie”. Film zrealizowano w ramach projektu „Od dworca PKP do Cukrowni
– Najważniejszym elementem projektu był film oparty na wspomnieniach byłych pracowników Cukrowni Głogów – mówi dr Sławomira Lisewska Dyrektor Instytutu Humanistycznego PWSZ w Głogowie. – Na podsumowaniu projektu było około 160 osób.
Film przygotowany przez studentów do Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora zgłosiła jedna z uczestniczek projektu. Film nie został wykluczony a koordynatorka otrzymała zaproszenie na uroczystość wręczenia Nagrody im. Aleksandra Gieysztora.
– Zaproszenie jest imienne. Uważam jednak, że nie jest ono tylko dla mnie – mówi dr. Sławomira Lisewska. –To zaproszenie jest także dla tegorocznych absolwentów i studentów III roku wolnych mediów, pracowników Cukrowni Głogów, ich rodzin bo to oni walczyli o ten budynek. Podzielili się z nami wspomnieniami.
Projekt głogowskich studentów i ich wykładowcy nie został nagrodzony, jednak uczestnictwo w tej wyjątkowej uroczystości wraz z laureatami jest wyróżnieniem dla wszystkich jego uczestników.
– Amatorski projekt studencki nie zostało wykluczony, myślę że to jest sukces – mówi dr Sławomira Lisewska. – Udział w takiej uroczystości to duże wyróżnienie dla uczelni, studentów i „cukrowników” – mówi dr Sławomira Lisewska – Nasze działania związane z walką o zabezpieczenie , niedewastowanie oraz utrzymanie budynku po byłej suszarni Cukrowni Głogów zostały zauważone.
Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztor przyznawana jest przez Fundację Bankowa im Leopolda Kronenberga przy Banku City Handlowy za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w następujących dziedzinach: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna: utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą: przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego: indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.