Wzywasz na interwencję, powiedz prawdę. Ukrywając fakty o swoim stanie zdrowia, kontakcie z osobą potencjalnie zakażoną czy przebywaniu w strefie zakażenia, utrudnia się niesienie pomocy innym. Dlatego policjanci apelują – #NieKłamRatownikom.
Na numer alarmowy 112 dzwonimy tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Jeżeli jesteśmy w kwarantannie lub mogliśmy mieć kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, mówimy o tym od razu dyspozytorowi.
– Mówiąc zatem szczerze o swoim stanie zdrowia pomagasz nam pomóc innym. Przyjeżdżając na interwencję będziemy mogli użyć odpowiedniej odzieży ochronnej. Chory ratownik nie pomoże już innej osobie – mówi podinsp. Bogdan Kaleta oficer prasowy KPP w Głogowie.
Powiadomienie o objęciu kwarantanną jest wiążące prawnie. Osoby takie powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. W przypadku złamania kwarantanny nałożona zostanie kara 30 tys. zł.
Służby zdrowia, straż pożarna i policja apeluje do mieszkańców naszego miasta, aby zadbali o siebie, rodzinę, bliskich i sąsiadów. Fałszywe informacje podawane podczas zgłoszeń mogą doprowadzić do tego, że nie będzie miał kto udzielać pomocy, gdyż coraz więcej osób będzie przebywało na kwarantannie. Policja apeluje NieKłamRatownikom, osobom ratującym życie i zdrowie.