Głogowska Kolegiata wzbogaciła się o „Madonnę z Dzieciątkiem”. Rekonstrukcję zaginionego w czasie II wojny światowej obrazu wykonał dr. Łukasz Nawrocki. Na jego zakup środki pochodzą ze społecznych zbiórek.
Do głogowskiej Kolegiaty po kilkudziesięciu latach przebywania na obczyźnie powrócił obraz „Madonna z Dzieciątkiem” . Jego wierną rekonstrukcję wykonał dr. Łukasz Nawrocki.
– Wierna rekonstrukcja obrazu Lucasa Cranacha “Madonna z Dzieciątkiem”, wykonana przez dr. Łukasza Nawrockiego, została przekazana Parafii Kolegiackiej w Głogowie – mówi Rafael Rokaszewicz Prezydent Głogowa. – Fundusze na zakup obrazu zbierane były poprzez różnego rodzaju cegiełki – kalendarze kolegiackie, okolicznościowe monety o nominale “Jednego Grosza Kolegiackiego” czy publikacje książkowe – wszystko w ramach obchodów 900-lecia Kapituły Kolegiackiej w Głogowie – dodaje prezydent.
Encyklopedia Ziemi Głogowskiej. A.BOK
„Madonna Głogowska” Cranacha
Do czasów ostatniej wojny w kolegiacie głogowskiej znajdował się bardzo cenny obraz Madonny z Dzieciątkiem pędzla Łukasza Cranacha Starszego (1472-1533), jednego z mistrzów renesansu niemieckiego. W literaturze opisywany jest najczęściej jako „Madonna Głogowska”- z uwagi na swe trwały związki z kolegiatą w Głogowie. …Obraz przedstawia Matkę Boską trzymającą Dzieciątko Jezus, wpisaną w schemat kompozycji trójkątnej i umieszczoną na bogatym w szczegóły tle krajobrazowym. …W relacji ks. Heinricha Wernera, ostatniego niemieckiego proboszcza kolegiaty: „Madonna Łukasza Cranacha została już w 1943 r. wywieziona dla bezpieczeństwa do Henrykowa, a stamtąd do Lądka, gdzie ostatecznie wpadła w ręce Rosjan w sierpniu 1945”. Bardziej szczegółowe i różniące się datami, jest oświadczenie Kurta Engelberta, niemieckiego kustosza archiwum biskupiego we Wrocławiu. Według niego obraz został 4 VI 1945 zarekwirowany proboszczowi parafii w Lądku Zdroju przez majora Mossewa, na podstawie upoważnienia wydanego mu przez miejscową komendanturę radziecką. Od tego momentu uznawano go zaginiony. Po wojnie funkcjonowało szereg domysłów na temat miejsca jego przechowywania. Po r. 2000 fotografia dzieła pojawiła się na stronie internetowej zasobów Muzeum Puszkina w Moskwie (Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej w 1999 r. ustanowił obowiązek ujawnienia pełnego wykazu dzieł sztuki, książek i archiwaliów, przejętych na terenie Niemiec przez Armię Czerwoną). Władze i gremia społeczne Głogowa podjęły, za pośrednictwem przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, starania mające nakłonić stronę rosyjską do zwrotu obrazu….”
Procedurę o powrót obrazu „Madonna z Dzieciątkiem ” zwanego też „Madonna Głogowska „ w 2005 roku rozpoczęło Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.