Od 21 do 28 lutego Tydzień Walki w Depresją. Organizatorem jest Stowarzyszenie Centrum Formacji Rodziny, Głogowskie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi. Partnerem tego wydarzenia jest KGHM Polska Miedź SA.
W Tygodniu Walki z Depresją, od 21 do 28 lutego będzie można skorzystać w bezpłatnych konsultacji, wykładów i wywiadów. Można także uczestniczyć w spotkaniach ze specjalistami zdrowia psychicznego, z przedstawicielami samorządów i jednostek publicznych, oraz z osobami dzielącymi się swoim własnym doświadczeniem w obszarze utraty zdrowia emocjonalnego. Podczas tego wydarzenia będzie można dowiedzieć się czym jest depresja i jak ją rozpoznać u siebie lub u swoich bliskich oraz gdzie sięgnąć po pomoc.
– Warto szukać pomocy, szczególnie w dobie pandemii Covid -19, która powoduje pogorszenie się stanu psychicznego wielu osób. Niepewność co do najbliższej przyszłości, ograniczenia w kontaktach, troska o zdrowie, mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Depresja może pojawić się u każdego w nas, dlatego dajmy sobie pomóc i skorzystajmy z wydarzenia Tydzień Walki z Depresją – mówi Jarosław Dudkowiak Starosta.
W Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Galla Anonima, ul. Jedności Robotniczej 15 w Głogowie zaprezentowane zostaną prace przygotowane przez uczestników Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy podczas warsztatów terapeutycznych.
– Mając na uwadze fakt, iż znaczna część społeczeństwa doświadcza zaburzeń natury depresyjnej i wymaga wsparcia jak i pomocy ze strony najbliższych osób oraz środowiska, chcemy zaprezentować prace naszych uczestników Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Głogowie, aby uwrażliwić społeczność lokalną na istotę depresji z naciskiem na fakt, iż nie można być obojętnym na osoby jej doświadczające – mówi Sylwia Matysiak Dyrektor Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Głogowie.
– Choroby nie wybieramy, przychodzi ona sama, jednak w samotności trudno sobie z nią poradzić. Depresja może pojawić się u każdego z nas. Nie bójmy się mówić o tym, co czujemy, czego się boimy. Zastanówmy się, co w tym trudnym czasie możemy zrobić, komu pomóc, jak sprawić radość drugiemu człowiekowi. Cieszmy się nawet w małych rzeczy, starajmy się, aby uśmiech gościł na naszych twarzach, odzyskajmy poczucie – że istnieje pomoc i są ludzie którzy chcą pomóc w tych trudnych momentach życia. Serdecznie zachęcam osoby borykające się z objawami depresji do kontaktu z Powiatowym Środowiskowym Domem Samopomocy w Głogowie, w celu zapoznania się z proponowaną ofertą terapeutyczną- mówi Jeremi Hołownia Wicestarosta.