25 marca wejdzie w życie uchwała zwalniająca głogowskich restauratorów z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Po wejściu w życie uchwały – wypłata, wniesionych w styczniu przez restauratorów opłat, odbędzie się automatycznie, tzn. nie będzie potrzebny żaden wniosek. Prezydent Głogowa jako jeden z pierwszych samorządowców wniósł o całkowite zwolnienie z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu.
Uchwała dotycząca zwolnienia głogowskich restauratorów z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych została przyjęta na sesji Rady Miejskiej 24 lutego. Jako akt prawa miejscowego wchodzi w życie po 14 dniach od publikacji w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym.
Uchwała została opublikowana 11 marca: https://edzienniki.duw.pl/legalact/2021/1234/ A to oznacza, że wejdzie w życie 25 marca.
Po wejściu w życie uchwały – wypłata wniesionych w styczniu przez restauratorów opłat odbędzie się automatycznie, tzn. nie będzie potrzebny żaden wniosek. Środki, jakie zostały wpłacone przez głogowskich restauratorów w I pierwszym terminie na uzyskanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu to ok. 50.000 złotych.
Prezydent Głogowa jako jeden z pierwszych samorządowców wniósł o całkowite zwolnienie z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu.
–Od wielu miesięcy działalność restauratorów jest mocno ograniczona, co znacząco wpłynęło na stan finansowy ich firm. Decyzja ta dotyczy zwolnienia z opłat I, II i III raty należnej w 2021 roku. Restauratorom, którzy w styczniu opłacili to pozwolenie – opłata będzie zwrócona. To kolejny element wsparcia naszych przedsiębiorców: odroczenie lub rozłożenie na raty podatku od nieruchomości, obniżenie czynszów dzierżawnych za pawilony handlowe, obniżenie opłaty za ogródki gastronomiczne, umorzenie zaległości od podatku od nieruchomości i środków transportu, ulga 100% za czyn dla lokali zamkniętych w czasie wiosennego lokcdownu i ulga 70% dla pozostałych lokali. Wartość tego wsparcia w 2020 roku to około 1 mln złotych – mówi Rafael Rokaszewicz, Prezydent Głogowa.
Koszt całkowitego zwolnienia z opłaty za sprzedaż alkoholu to dla budżetu Głogowa około 100.000 złotych.