Do przemocy dochodzi w wielu domach. Tylko w ubiegłym roku założono osiemdziesiąt Niebieskich Kart. Samorząd oraz wiele różnych instytucji wyciągają pomocną dłoń. Wachlarz pomocowy jest bardzo szeroki.

Za słona zupa, zły ton głosu czy niewłaściwe spojrzenie – choć dla większości ludzi to niewyobrażalne, w niektórych domach m.in. z takich powodów dochodzi do przemocy.

– Każdą przemoc można przerwać. Wachlarz pomocowy w naszej Gminie jest bardzo szeroki. Jesteśmy przy takich osobach, wspieramy, pokazujemy możliwie drogi i rozwiązania. Obecnie istnieje możliwość odizolowania sprawcy, co uważam jest bardzo ważne, gdyż nie może on manipulować ofiarą, a ona w poczuciu bezpieczeństwa ma czas na uregulowanie  wszystkich swoich spraw – mówi  Edyta Olszewska, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds.  Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

Osoby doświadczające przemocy w rodzinie w przypadku wystąpienia sytuacji nagłej, interwencyjnej, dynamicznej, w momencie gdy następuje eskalacja przemocy mogą, a świadkowie mają wręcz obowiązek, powiadomić Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112, lub 997.  W innym przypadku niż sytuacja nagła osoby doświadczające przemocy mogą zgłaszać się do Zespołu Interdyscyplinarnego ds.  Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Zespół ma swoją siedzibę w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Lipowej 2. Można zgłaszać się  osobiście, telefonicznie pod nr telefonu 767246724, 530 580 914, w godzinach pracy Ośrodka tj. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00- 15.00,  bądź na adres e-mail: e.olszewska@ops.polkowice.pl.